Magdeburgo teisė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Magdeburgo teisė (vok. Magdeburger Recht) - viena iš labiausiai paplitusių senųjų miestų teisės sistemų. Magdeburgo teisės suteikimas atleisdavo miestus nuo valstietiškų prievolių. Būdavo skiriamas vaitas, renkami tarėjai ir burmistrai. Formuodavosi miestų aristokratija. XV a. LDK tokias teises turėjo Vilnius (suteiktos 1387 m.), Kaunas (1408 m.), Trakai (1409 m.), Gardinas (ribotos apie 1391 m., pilnos 1496 m.). Vėliau Magdeburgo teisės suteiktos ir kitiems miestams ir miesteliams.

Magdeburgo teisė, kartais vadinama tiesiog magdeburgija arba vokiečių teise, savo vardą gavo pagal saksų miestą Magdeburgą, kuris jau nuo Karolio Didžiojo laikų vaidino svarbų vaidmenį vokiečių ekspansijoje į Rytus. Jis taip pat buvo vienas iš Hanzos centrų. Magdeburgo teisė buvo viduramžių kūrinys, tačiau jos įtaka siekė ir Naujuosius laikus.

Magdeburgo teisės pagrindą sudarė garsusis XIII a. pradžios vokiečių paprotinės teisės rinkinys „Saksų veidrodis“. Dalis to rinkinio kalbėjo apie miestų teises. Magdeburgo teisė garantavo miestams tam tikrą nepriklausomybę valdovo, bažnytinės hierarchijos ir galingų feodalų atžvilgiu. Ji davė miestiečiams (daugiausia amatininkams ir pirkliams) teisę rinkti miestų tarybas ir kitus savivaldos organus, kurie ir tvarkė miesto administracinius, iždo ir teismo reikalus. Rotušė pasidarė lygiai svarbi vieta kaip ir pilis bei katedra, apie kurias pirmiausia ir augo miestas. Magdeburgo teisė garantavo miestams tam tikrą prekybos ir amatų apsaugą ir laisvę, kuria galėjo pasinaudoti ir atvykę iš kitų kraštų pirkliai bei amatininkai. Dėl to miestuose pirmiau nei kur kitur ėmė kurtis tarptautinės bendruomenės. Magdeburgo teisei paplitimą palengvino jos pačios lankstumas.

Svarba[taisyti]

Magdeburgo teisė nebuvo vienintelė miestų savivaldybės teisė nei pačioje Vokietijoje, nei už jos ribų. Kelnas, Halė ir ypač Liubekas išsiugdė savo municipalinę teisę, kuri – ypač Liubeko teisė – buvo smarkiai išplitusi Baltijos jūros erdvėje. Estijoje Magdeburgo teisė buvo beveik visiškai nežinoma, o Latvijoje ji tebuvo įvesta tik kai kuriuose miestuose. Savo originalią municipalinę teisę buvo susikūręs Rygos miestas – ji buvo teisės mišinys.

Lietuvos miestai[taisyti]

Iš viso Magdeburgo teisės Lietuvoje suteiktos ~40 miestų:[1]

Šaltiniai[taisyti]

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 95% (+3725-58=3667 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 7% (+264-0=264 wiki spaudos ženklai).