Makedonijos diecezija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Makedonijos diecezija{{#set:Vardininkas=Makedonijos diecezija}}
DIOECESIS MACEDONIAE
Διοίκησις Μακεδονίας

Blank.png

306 – VII a.

Blank.png

Roman Empire with dioceses in 400 AD.png
Valstybė: Rytų Romos imperija
Pretorinė prefektūra: [[Pretorinė prefektūra::Ilyrijos pretorinė prefektūra]]
Administracinis centras: Tesalonikai
Provincijos: 7 ()

[[Kategorija:Šablonas:Country data Rytų Romos imperija istoriniai administraciniai vienetai]] {{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Makedonijos diecezija (lot. Dioecesis Macedoniae, gr. Διοίκησις Μακεδονίας) – Senovės Romos (Rytų Romos imperijos) administracinis vienetas (diecezija) dabartinės Graikijos, Albanijos ir Makedonijos teritorijose. Jis apėmė Senovės Graikijos, Senovės Makedonijos, Pajonijos ir pietų Ilyrijos istorinius regionus.

Istorija

Makedonijos diecezijos žemėlapis.

Diecezija buvo įkurta apie 306 m., ir tapo viena iš 15 imperijos diecezijų. Jos pirmtakė buvo trumpai egzistavusi Mezijos diecezija (įkurta 293 m.), kuri vėliau padalinta į tris smulkesnes dalis (kitos buvo Dakijos diecezija ir Achaja). IV a. viduryje įsteigus dar stambesnius teritorinius vienetus – pretorines prefektūras, ji priskirta Ilyrijos prefektūrai. Diecezijos sostinė Tesalonikai nuo 379 m. kartu buvo ir prefektūros administracinis centras.

Diecezijai priklausė 7 provincijos: Pirmoji Makedonija, Antroji Makedonija, Tesalija, Senasis Epyras, Naujasis Epyras, Achaja ir Kreta. Tarp jų Achaja turėjo specifinį prokonsulinės provincijos statusą.

VI–VII a. diecezijos teritorijas apgyvendinus slavams, ir Bizantijai praradus kontrolę didžiojoje jos dalyje, diecezija nunyko.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2514-0=2514 wiki spaudos ženklai).