Marokas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
المملكة المغربية
Al Mamlakah al-Maghribiyah
Maroko vėliava Maroko herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Marokas žemėlapyje
Valstybinė kalba arabų
Sostinė Rabatas
Didžiausias miestas Kasablanka
Valstybės vadovai Mohamedas VI
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
446 550 km² (56)
nėra duomenų
Gyventojų
 - 2012 m. [1]
 - Tankis
 
32 280 148 (35)
72.29 žm./km² (93)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2006 (progn.)
147,00 mlrd. $ (52)
4400 $ (111)
Valiuta Maroko dirhamas (MAD)
Laiko juosta UTC+0
Nepriklausomybė
Paskelbta
nuo Prancūzijos
1956 m. kovo 2 d.
Valstybinis himnas Maroko himnas
ISO kodas MA
ISO3 kodas MAR
ISO skaitmeninis kodas 504
FIPS kodas MO
GeoName kodas 2542007
Interneto kodas .ma
Šalies tel. kodas +212
Commons-logo.svg Vikiteka: MarokasVikiteka

Maroko Karalystė (Marokas, arab. المملكة المغربية) – valstybė šiaurės vakarų Afrikoje. Ribojasi su Alžyru rytuose, Vakarų Sachara pietuose, Atlanto vandenynu vakaruose bei Gibraltaro sąsiauriu ir Viduržemio jūra. Nuo 1975 m. Marokas valdo didžiąją Vakarų Sacharos dalį, tačiau ši aneksija nėra visuotinai pripažįstama. Marokas yra konstitucinė monarchija ir vienintelė Afrikos šalis nepriklausanti Afrikos Sąjungai. Tačiau jis yra Arabų lygos, Arabų Magrebo sąjungos, Islamo pasitarimo organizacijos, Viduržemio dialogo grupės, 77 grupės narys ir vienas iš ne - NATO JAV sąjungininkų.

Pavadinimas[taisyti]

Pilnas šalies pavadinimas arabų kalboje (Al-Mamlaka al-Maghribiya) verčiamas Vakarų karalystė. (Al Maghrib) verčiamas Vakarai taip pat plačiai vartojamas. Istorikai Maroką vadina Al Maghrib al Aqsá (Tolimieji Vakarai), kad atskirtų nuo istorinio regiono Magrebo. Žodis Marokas daugelyje kalbų atsirado nuo buvusios sostinės Marakešo pavadinimo. Berberų/Amazigų kalboje Murakush reiškia Dievo žemė'.

Istorija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Maroko istorija

Berberų Marokas

Dabartinė Maroko teritorija apgyvendinta dar viduriniojo paleolito laikais neandertaliečių. Kaip rodo Kapsos kultūros ženklai, to meto Magrebas nebuvo toks sausringas. Daugelis mokslininkų mano, kad berberų kalba atsirado regione su žemės ūkiu ir buvo priimta jau buvusių gyventojų kartu su imigrantais. Šiuolaikinė genetinė analizė patvirtino, kad daug įvairių gyventojų grupių prisidėjo kuriant šiuolaikinę Maroko populiaciją, įskaitant (be pagrindinių berberų ir arabų grupių) finikiečius, Sefardo žydus ir labai maža dalis juodaodžių. Berberai, etninių aktyvistų sluoksniuose save vadinantys Amazigh, paprastai vadinami berberais ar pagal regioninių tautelių pavadinimus pvz.: chleujai. Klasikiniu laikotarpiu Marokas buvo vadinamas Mauretanija, bet pavadinimas neturi būti maišomas su Mauritanija, valstybe Afrikoje.

Politinė sistema[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Maroko politinė sistema

Maroko valstybės valdymo forma — Konstitucinė monarchija. Tai viena iš nedaugelio arabų šalių, kurias valdo karalius. Maroko karaliaus valdžia yra neribojama, o ministro pirmininko įgaliojimais — minimalūs. Maroko konstitucinės monarchijos valdovu nuo 1999 m. liepos 23 d. yra karalius Mohamedas VI. Pagal Maroko konstituciją, karalius taip pat yra ir religinis visos šalies musulmonų vadovas, todėl monarchijai tenka pagrindinis politinės valdžios krūvis, o karalius yra pagrindinė valdymo sistemos ir visuomenės gyvenimo figūra. Vykdomoji valdžia priklauso ministrui pirmininkui, kurį skiria karalius. Ministras pirmininkas nuo 2007 m. rugsėjo 19 d. yra Abasas El Fasi (Abbas El Fassi). Formaliai jis turi teisę skirti ministrus, tačiau dažniausiai tai daro karalius. Parlamentas Maroke egzistuoja nuo 1956 metų. Nuo 1997 metų formuojamas dviejų palatų parlamentas (tarybų ir atstovų).

Administracinis suskirstymas[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Maroko administracinis suskirstymas.
Skirtingi Maroko žemėlapiai.

Маrokas suskirstytas į 16 regionų[2], o regionai suskirstyti į 62 prefektūras ir sritis[3]. Pagal 1997 m. priimtą įstatymą Marokas suskirstytas į šešiolika regionų:(*) Regionai priklausantys ginčytinai Vakarų Sacharos teritorijai.

Geografija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Maroko geografija

Marokas plyti šiaurės vakarų Afrikoje ir ribojasi su Alžyru rytuose, Vakarų Sachara pietuose, Atlanto vandenynu vakaruose (šalia Kanarų salų), šiaurėje ties Gibraltaro sąsiauriu jo krantus skalauja Viduržemio jūra. Gibraltaro sąsiauris Maroką skiria nuo Europos. Šalies centre ir į pietus tęsiasi Atlaso kalnai, šiaurėje — Rifo kalnai.

Ekonomika[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Maroko ekonomika

Žemės ūkyje dirba apie 40 % šalies darbo jėgos. Auginami miežiai, kviečiai, citrusiniai vaisiai, vynuogės. Marokas pagamina didelius kiekius nelegalaus hašišo, kuris yra išsiunčiamas daugiausia į Vakarų Europą.

Kasablanka yra didžiausias šalies jūrų uostas ir svarbus pramonės centras. Daugiausia gaminami įvairūs tekstilės gaminiai, apdirbami medienos, žemės ūkio produktai. Atlaso kalnuose kasami fosfatai, geležies rūda, cinkas, varis, švinas ir kiti metalai. Taip svarbus turizmas ir išeivių, daugiausia apsistojusių Prancūzijoje, finansinė pagalba.

Eksportuojami tekstilės produktai, įvairūs mineralai, žuvis, trąšos, naftos produktai, vaisiai. Importuojamas kuras, telekomunikacijos įranga. Pagrindiniai šalies mainų partneriai yra Ispanija, Prancūzija, Italija.

Gyventojai[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Maroko gyventojai

P social sciences.png
P social sciences.png
Demografinė raida tarp 1982 m. ir 2012 m.
1982 m. 1994 m. 1996 m. 1997 m. 1999 m. 2002 m. 2003 m. 2004 m. 2012 m.
20 224 349 25 821 571 27 021 000 27 518 000 28 238 000 29 631 000 30 088 000 29 475 763 32 280 148

Kultūra[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Maroko kultūra

Kita informacija[taisyti]

Nuorodos[taisyti]
Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+11971-311=11660 wiki spaudos ženklai).