Medis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Medis – didelis, daugiametis, sumedėjęs augalas, kurių augantys masyvai vadinami miškais. Medžiai paplitę visuose žemynuose išskyrus Antarktidą. Nors nėra nustatyto minimalaus aukščio, paprastai medžiams priskiriami aukštesni nei 6 m augalai, turintys iš kamieno atsišakojusias antrines šakas. Tačiau ir bonsai laikomi medžiais, nors ir nesiekia metro aukščio.

Medžių amžius, aukštis, kamieno storis, tūris[taisyti]

Dauguma medžių yra ilgaamžiai. Ilgaamžiškiausiu medžiu laikoma Gajoji pušis, gyvuojanti 4844 metų. 1926 metais buvo nukirsta visžalė sekvoja žinoma kaip Crannell Giant buvusi 1794 m³ tūrio, tai yra iki šiol žinoma kaip masyviausias kada nors augęs Žemėje medis. Masyviausi medžiai mūsų planetoje yra didieji mamutmedžiai natūraliai augantys JAV Kalifornijos valstijoje, tarp kurių pats masyviausias individas yra Generolo Šermano medis (žinomas kaip General Sherman) 1489 m³ tūrio. Tikrasis baobabas ir Gvatemalinis taksodis (Taxodium mucronatum) medžiai su storiausiais kamienais. Tikrojo baobabo žinomo Glencoe Baobab pavadinimu, kamieno skersmuo 15,9 metro. Jis auga Glencoe Farm netoli Hoedspruit, PAR esančioje Limpopo provincijoje. Nors didžiųjų mamutmedžių žinomų kaip "Waterfall Tree" ir "Tunnel Tree" kamieno pagrindas (bet palei žemę) - 17 m skersmens. Kalifornijoje auganti visžalė sekvoja yra 115,56 m aukščio ir tai yra aukščiausia šiuo metu auganti medžių rūšis. Dokumentiškai yra užfiksuotos Didžioji pocūgė išaugusi iki 142 m aukščio. Pagal paskutinius tyrimus teigiama, kad jos gali išaugti maksimaliai nuo 130 iki 145 metrų aukščio. 1872 metais vasario 21 dieną pietryčių Australijoje, vyriausybės atstovas Viljamas Fergusonas išmatavo karališkąjį eukaliptą, dabar žinoma kaip „Ferguson Tree“, kuris su nulaužta viršūne siekė 133 m, bet kaip manoma, šis eukaliptas su nenulaužta viršūne galėjo siekti 152 m aukščio. Taip pat jis pažymėjo, kad toje pačioje vietoje daug kitų 106 m aukščio nukirstų šios rūšies medžių. Kitas Australijos vyriausybės atstovas GW Robinson 1889 metais šalia Bau bau kalno (Viktorijos valstijoje), išmatavo 143 m aukščio karališkąjį eukaliptą. Melburno apylinkėse esančiame Menzies Creek išmatavo nukirstą karališkąjį eukaliptą, kurio aukštis buvo 122 m Esančiame 35 km į rytus nuo Melburno Dandenong Ranges neaukštų kalnų masyve, Australijos vyriausybės atstovas David Boyle išmatavo kitą nukirstą karališkąjį eukaliptą, kuris siekė 119 m su nulaužta viršūne, ir anot jo, šis eukaliptas su viršūne turėjo siekti 128 metrų.

Vienas medis vidutiniškai užima 9–25 m² žemės paviršiaus ploto.

Simbolika[taisyti]

Senojoje (ikikrikščioniškoje) pasaulio sampratoje medis atliko erdvės įcentrinimo funkciją. Jis buvo suvokiamas kaip ašis, jungianti tris realybės dimensijas (pasaulio medis). Dėl to tikėta, kad švento medžio pagalba galima susisiekti su dievais. Ypač išskirtiniai, šventi buvo labai vešlūs, seni, kreivi, rumbuoti, drevėti medžiai (ąžuolai, eglės, liepos, uosiai ir kt.). Taip pat buvo manoma, kad į medžius gali persikūnyti mirusio žmogaus siela. Kai kuriuose šamanistiniuose tikėjimuose į medžius būdavo įkeliami mirusiųjų kūnai.

Medžių masyvas – miškas jau turėjo kiek kitas magines savybes (žr. šventoji giraitė).

Papildomi straipsniai[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose
Commons-logo.svg.png Vikiteka: Medis – vaizdinė ir garsinė medžiaga

VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+7938-80=7858 wiki spaudos ženklai).