Mozambikas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
República de Moçambique
Mozambiko vėliava Mozambiko herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Mozambikas žemėlapyje
Valstybinė kalba bantų, portugalų
Sostinė Maputu
Didžiausias miestas Maputu
Valstybės vadovai Armando Guebuza
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
801 590 km² (35)
2,2 %
Gyventojų
 - 2012 m. [1]
 - Tankis
 
22 981 520 (53)
28.67 žm./km² (147)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2006 (progn.)
29,32 mlrd. $ (96)
1500 $ (162)
Valiuta metikalis (MZN)
Laiko juosta UTC+2
Nepriklausomybė
Įsigaliojo
nuo Portugalijos
1975 m. birželio 25 d.
Valstybinis himnas Mozambiko himnas
ISO kodas MZ
ISO3 kodas MOZ
ISO skaitmeninis kodas 508
FIPS kodas MZ
GeoName kodas 1036973
Interneto kodas .mz
Šalies tel. kodas +258
Commons-logo.svg Vikiteka: MozambikasVikiteka

Mozambiko Respublika (Mozambikas) – valstybė pietryčių Afrikoje. Ribojasi su Pietų Afrika, Svazilandu, Tanzanija, Malaviu ir Zimbabve.

Istorija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko istorija

Apie ikikolonijinę istoriją: Svahilių civilizacija, Didžioji Zimbabvė

Pirmieji Mozambiko gyventojai buvo bušmėnai medžiotojai ir rinkėjai, khoisanų protėviai. Tarp pirmo ir ketvirto mūsų eros amžiaus Bantu gentys migravo iš šiaurės per Zambezės slėnį į plokščiakalnį ir pakrantę. Bantu buvo žemdirbiai ir mokėjo apdirbti geležį. Žemyninėje Mozambiko dalyje egzistavo bantų geležies amžiaus valstybės (Maravi, Mvenemutapa).

Keletą šimtmečių prieš portugalų tyrinėtojams pasiekiant Mozambiką, pakrantė ir salos buvo arabų prekybos kolonija. Tokiu būdu Mozambiko pakrantės buvo įjungtos į Suahelių civilizacijos orbitą. Jie vertėsi aukso, dramblio kaulo ir vergų prekyba tarp Afrikos ir Indijos. Čia klestėjo prekybiniai miestai valstybės: Sofala, Mozambikas, Kelimanė ir kt.

Pirmasis europietis, 1498 metais pasiekęs Mozambiką, buvo portugalas Vasco da Gama. Mozambiko saloje jis susitiko su šeichu Moussa Ben Mbiki. Iš šio vardo ir kilo pavadinimas Mozambikas. Portugalai užgrobė šią prekybos vietą ir veržėsi į šalies gilumą išilgai Zambezės ieškodami aukso ir vergų. Ši jų kolonija vadinosi Portugalijos Rytų Afrika. Šimtmečius potugalai pasitenkino vergų prekyba ir ne per labiausiai rūpinosi gyventojais. Jų diktatūra tęsėsi iki XX amžiaus. Prievartiniu darbu, išnaudotojiškomis darbo sutartimis ir beatodairišku elgesiu portugalai labai pablogino kolonijos gyvenimo sąlygas.

Po antrojo pasaulinio karo, kai daugelis Europos tautų gavo neprikausomybę nuo savo kolonizatorių, Portugalija laikėsi koncepcijos, kad Mozambikas ir kitos jos valdomos šalys buvo jos užjūrio provincijos.

1962 metais buvo įkurtas nepriklausomybės judėjimas FRELIMO. Kuo stipriau portugalai laikėsi savo kolonijoje, tuo stipresnė buvo pasipriešinimo banga FRELIMO. 1964 metais FRELIMO kovotojai perėjo į beginklę kovą, kuri šiaurėje baigėsi labai sėkmingai. Tačiau nepriklausomybę Mozambikas įgijo tik 1975 metų birželio 25 dieną po raudonųjų gvazdikų revoliucijos ir diktatoriško režimo kritimo Portugalijoje. Pirmasis valstybės prezidentas buvo Samora Machel, tačiau jis nebuvo išrinktas per visuotinius rinkimus. 1986 lektuvo katastrofoje žuvo FRELIMO prezidentas. FRELIMO įsigalėjo marksistinės jėgos. Kadangi jie kontroliavo valstybę, visi svarbiausi postai buvo užimti jų vyrų. Jie nacionalizavo visą pramonę ir įkūrė žemės ūkio gamybinius kooperatyvus. Tačiau europiečių specialistų pakeitimas žymiai susilpnino šalies ūkį. Aštuntojo dešimtmečio viduryje kilo naujas pasipriešinimo judėjimas RENAMO, remiamas Pietų Afrikos Respublikos ir Rodezijos. Pilietinis karas, kaimyninių valstybių sabotažas ir ekonominė krizė – toks buvo pirmasis Mozambiko nepriklausomybės dešimtmetis.

Politinė sistema[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko politinė sistema

Administracinis suskirstymas[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko provincijos

Mozambiko provincijos

Mozambikas padalintas į 10 provincijų (provincias) ir sostinę, turinčią provincijos statusą. Provincijos taip pat padalintos į 129 apygardas (distritos).

Provincijos:

 1. Kabo Delgado,
 2. Gaza,
 3. Injambanė,
 4. Manika,
 5. Maputu (miestas),
 6. Maputu,
 7. Nampula,
 8. Niassa,
 9. Sofala,
 10. Tete,
 11. Zambezija.

Be to, šalis skirstoma į 128 apygardas.

Geografija[taisyti]

Kabora Basa - dirbtinis ežeras Tete provincijoje

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko geografija

Mozambiko kranto linija yra 2470 km, klimatas yra pereinamasis iš tropinio į subtropinį, palei vandenyną eina lygumos, aukštumų esama tik centrinėje šalies dalyje, o kalnų – vakaruose. Aukščiausias kalnas yra Monte Binga, kurio aukštis yra 2436 m.

Sienų ilgis yra 4571 km. Ilgiausios yra su Malaviu – 1569 km ir su Zimbabve – 1231 km. Taip pat yra siena su Pietų Afrikos Respublika (491 km), Tanzanija (756 km), Svazilendu (105 km) ir Zambija (419 km).

Drėkinama žemė – 1180 km². Dažni potvyniai ir ciklonai centrinėse ir pietinėse provincijose.

Ekonomika[taisyti]

Arbatos plantacijos šiaurinėje Mozambiko dalyje.

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko ekonomika

1990 m. Mozambikas buvo laikomas viena iš skurdžiausių pasaulio šalių. Nuo to laiko šalies gyvenimo lygis smarkiai pakilo. Šiuo metu šalies ekonomikoje vyrauja žemės ūkis. Mozambike auginami manijokai, kukurūzai, kokosai, bulvės, saulėgrąžos. Pagrindiniai pelno produktai yra medvilnė, anakardis, cukranendrės, kava, sizalis, citrusiniai ir tropiniai vaisiai. Auginami galvijai ir ožkos, bet jų bandas kankina musės cėcė.

Yra miško ir žvejybos pramonė. Randama titano, gamtinių dujų, taip pat randama anglies. Dauguma šalies gyventojų dirba Pietų Afrikos kasyklose. Apdirbami žemės ūkio produktai, medvilnė, tabakas. Gaminamos trąšos, aliuminis, naftos produktai, stiklas, asbestas. Ekonomika taip pat priklauso nuo užsienio šalių pagalbos.

Mozambikas turi neigiamą prekybos balansą nors pelnas iš eksporto pastaruosius metus auga. Pagrindiniai importo produkatai yra įvairūs mechanizmai, motorinės preimonės, degalai, chemikalai, maisto, tekstilės produktai. Eksportuojamas aliuminis, krevetės, anakardis, medvilnė, cukrus, citrusiniai vaisiai, mediena. Pagrindiniai mainų partneriai – Olandija, Pietų Afrika.

Demografija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko demografija

Pasiskirstymas pagal religiją: animnistai 48 proc., katalikai 14 proc. Taip pat yra protestantų, musulmonų bei gyventojų, išpažįstančių vietines religijas.

P social sciences.png
P social sciences.png
Demografinė raida tarp 1970 m. ir 2012 m.
1970 m.sur. 1997 m. 2004 m. 2007 m. 2012 m.
8 233 834 15 740 000 18 961 503 20 530 714 22 981 520

Kultūra[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Mozambiko kultūra

Kita informacija[taisyti]

Šaltiniai[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+12657-307=12350 wiki spaudos ženklai).