Nefritas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Nefritas
Apie inkstų uždegimą (ligą) žr. Nefritas (liga).

Nefritas - silikatų klasės mineralas, kriptokristalinė, plaušiška aktinolito ir tremolito atmaina. Nefrito cheminė formulė – Ca2(Mg, Fe)5Si8O22(OH)2. Dalį magnio gali pakeisti dvivalentė geležis ir kalcis. Taip pat minerale visada būna chromo, nikelio, kobalto, titano, vanadžio ir kitų priemaišų.

Nefrito pavadinimas kilo iš graikų kalbos žodžio nephrosinkstai. Šis pavadinimas atsirado dar XVI a. ir susijęs su tuo, kad šiuo mineralu buvo gydomi inkstų skausmai.

Nefritas randamas nuo baltos ir žalsvai pilkos iki žolės žalumo ir tamsiai žalios spalvos. Be to, būna geltonų ir žydrų mineralo spalvų. Nors įprastinė spalva – įvairiausi žalios spalvos atspalviai. Nefritas – neskaidrus mineralas. Tačiau aukštos kokybės nefritas – pusiau skaidrus.

Nefritas kristalizuojasi monoklininėje singonijoje, yra labai klampus, atsparus smūgiams. Skalumas – tobulas, dviejų krypčių. Kietumas pagal Moso skalę – 5,5-6,0. Tankis kinta nuo 2,90 iki 3,02. Blizgesys – riebus.

Iš nefrito akmens amžiuje buvo gaminami ginklai, kiti įrankiai. Taip pat nefritas buvo naudojamas papuošalams gaminti. Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2400-0=2400 wiki spaudos ženklai).