No

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Okina hōnō

No (能 Nō?) arba Nōgaku (能楽?) yra pagrindinė klasikinės japonų muzikinės dramos forma, atliekama nuo XIV amžiaus. Kartu su glaudžiai susijusiu Kiogen farsu No išsivystė iš liaudies ir aristokratų liaudies menų, tarp kurių buvo Dengaku, Širobioši ir Gagaku. Nors No kelis šimtmečius buvo lėta ir stilizuota, jos šaknys glūdi Tang dinastijos Nuo (傩, 戏), Sarugaku (kilo iš "Wu muzikinės tradicijos" įvairiose Kinijos dinastijose) ir liaudies teatrų.

Kanami ir jo sūnus Zeami suteikė No dabartinę formą Muromači laikotarpiu, kai juos globojo galingas Ašikaga klanas. Vėliau No darė įtaką kitoms dramos formoms: Kabuki ir buto. Nors Meidži laikotarpiu buvo prarasta valstybės parama, No ir Kabuki buvo pripažintos dviem iš trijų japonų nacionalinėmis dramos formomis.

Pagal tradiciją No teatro aktoriai ir muzikantai nedaro repeticijų. Vietoj to aktoriai, muzikantai ir choristai praktikuoja judesius, dainas ir šokius atskirai ar padedant vyresniems mokyklos nariams. Taigi pasirodymo tempas priklauso ne nuo kurio nors iš atlikėjų, bet nuo jų sąveikos. Šiuo atžvilgiu No yra japonų laikinumo estetikos, Sen no Rikyu vadintos "iči - go iči - e", pavyzdys.

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+2628-84=2544 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti