Nobelio fizikos premijos laureatai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Nobelio fizikos premija)
Pereiti į navigaciją Jump to search
Wilhelm Röntgen (1845–1923), pirmasis Nobelio fizikos premijos laureatas

Nobelio fizikos premija (šved. Nobelpriset i fysik) – kasmetinis apdovanojimas, kurį skiria Švedijos Karališkoji mokslų akademija. Tai viena iš šešių Nobelio premijų, o skiriama nuo 1901 m. Administruojama Nobelio fondo ir yra laikoma prestižiškiausiu apdovanojimu fizikos srityje. Premija kasmet įteikiama ceremonijos gruodžio 10 d. (Nobelio mirties metinių) metu Švedijoje.

Laureatai[taisyti]

1901−1950[taisyti]

Metai Vardas Šalis Pastabos
1901 Wilhelm Conrad Röntgen Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija pripažįstant ypatingus nuopelnus, kuriuos perteikė atrasdamas nepaprastus spindulius.
1902 Hendrik Lorentz
Pieter Zeeman
Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai pripažįstant ypatingus nuopelnus, kuriuos jie perteikė magnetizmo įtakos spinduliavimo fenomenui tyrinėjimais. (žr. Zimano efektas)
1903 Antoine Henri Becquerel Flag of France.svg Prancūzija pripažįstant ypatingus nuopelnus, kuriuos perteikė atrasdamas savaiminį radioaktyvumą.
1903 Pierre Curie
Marie Curie
Flag of France.svg Prancūzija
20px Lenkija/Flag of France.svg Prancūzija
pripažįstant ypatingus nuopelnus, kuriuos jie perteikė bendru radiacijos fenomeno, kurį atrado profesorius Henris Bekerelis, tyrinėjimu.
1904 John William Strutt Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už pačių svarbiausių dujų tankių tyrinėjimus ir už argono atradimą.
1905 Philipp Eduard Anton von Lenard Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija už darbus su katodiniais spinduliais.
1906 Joseph John Thomson Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už nuopelnus teoriniuose ir eksperimentiniuose dujų elektrinio laidumo tyrimuose.
1907 Albert Abraham Michelson Flag of the United States (1896–1908).svg JAV už jo tikslius optinius instrumentus bei su jais susijusius spektroskopinius ir metrologinius tyrimus.
1908 Gabriel Lippmann Flag of France.svg Prancūzija spalvotos fotografijos metodą, pagrįstą interferencijos reiškiniu.
1909 Guglielmo Marconi
Karl Ferdinand Braun
Italijos vėliava Italija
Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija
už indėlį į bevielės telegrafijos vystymą.
1910 Johannes Diderik van der Waals Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai už jo darbą su dujų ir skysčių būsenų lygtimis.
1911 Wilhelm Wien Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija už šiluminio spinduliavimo dėsnių atradimą.
1912 Nils Gustaf Dalén Flag of Sweden.svg Švedija už automatinių ventilių, skirtų naudoti švyturių dujų akumuliatoriuose, išradimą.
1913 Heike Kamerlingh-Onnes Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai už medžiagų žemose temperatūrose tyrinėjimus, vedusius prie helio suskystinimo.
1914 Max von Laue Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija Rentgeno spindulių kristalografijos atradimą.
1915 William Henry Bragg
William Lawrence Bragg
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė pripažįstant jų nuopelnus Rentgeno spindulių pagalba tyrinėjant kristalines struktūras.
1916 Nėra apdovanojimo Piniginis prizas pervestas į fizikos premijos fondą.
1917 Charles Glover Barkla Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už elementų Rentgeno spindulių fluorescencijos atradimą.
1918 Max Planck Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija pripažįstant nuopelnus, kuriuos perteikė fizikos vystymui įvesdamas energijos kvantą. (žr. Planko konstanta)
1919 Johannes Stark Vokietijos imperijos vėliava Vokietijos imperija Doplerio efekto atradimą kanaliniuose spinduliuose ir spektrinė linija spektrinių linijų trūkius elektriniuose laukuose.
1920 Charles Edouard Guillaume Flag of Switzerland.svg Šveicarija pripažįstant jo nuopelnus, kuriuos perteikė tiksliems matavimams fizikoje, atradęs anomalija nikelio plieno lydiniuose.
1921 Albert Einstein Vokietijos vėliava Veimaro respublika
Flag of Switzerland.svg Šveicarija
už pagalbą teorinei fizikai, ypač už fotoefekto paaiškinimą.
1922 Niels Henrik David Bohr Flag of Denmark.svg Danija už pagalbą tiriant atomų struktūrą ir spinduliavimo iš jų sklidimą.
1923 Robert Andrews Millikan Flag of the United States (1912-1959).svg JAV už jo darbus su elementariaisiais krūviais ir už fotoefektą.
1924 Karl Manne Georg Siegbahn Flag of Sweden.svg Švedija už jo atradimus ir tyrimus Rentgeno spindulių spektroskopijoje.
1925 James Franck
Gustav Ludwig Hertz
Vokietijos vėliava Veimaro respublika už dėsnių, nusakančių elektronų susidūrimus su atomais, atradimą.
1926 Jean Baptiste Perrin Flag of France.svg Prancūzija už jo darbus tiriant netolydžios struktūros medžiagas, ypač už nusėdimo pusiausvyros atradimą.
1927 Arthur Holly Compton Flag of the United States (1912-1959).svg JAV už efekto, pavadinto jo vardu, atradimą. (žr. Komptono efektas)
1927 Charles Thomson Rees Wilson Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už metodą, leidusį kondensuotų garų pagalba pamatytį dalelių, turinčių elektros krūvį, kelius. (žr. Vilsono kamera)
1928 Owen Willans Richardson Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už jo darbus apie termijoninį spinduliavimą, ypač už Ričardsono dėsnio atradimą (pavadinta jo garbei).
1929 Louis de Broglie Flag of France.svg Prancūzija už banginės elektronų prigimties atradimą. (žr. De Broilio hipotezė)
1930 Chandrasekhara Venkata Raman Flag of India.svg Indija už darbus apie šviesos sklaidą ir už Ramano sklaidos atradimą (pavadinta jo garbei).
1931 Nėra apdovanojimo Piniginis prizas pervestas į fizikos premijos fondą.
1932 Werner Karl Heisenberg Vokietijos vėliava Veimaro respublika kvantinės mechanikos sukūrimą ir jos taikymą, kuris nuvedė prie alotropinių vandenilio formų atradimo.
1933 Erwin Schrödinger
Paul Dirac
Flag of Austria.svg Austrija
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė
už naujų produktyvių atominės teorijos formų atradimą.
1934 Nėra apdovanojimo pusė piniginio prizo pervesta į Pagrindinį fondą, likusi pusė - į fizikos premijos fondą.
1935 James Chadwick Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė neutrono atradimą.
1936 Victor Franz Hess Flag of Austria.svg Austrija kosminio spinduliavimo atradimą.
1936 Carl David Anderson Flag of the United States (1912-1959).svg JAV pozitrono atradimą.
1937 Clinton Joseph Davisson
George Paget Thomson
Flag of the United States (1912-1959).svg JAV
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė
už eksperimentinį elektronų difrakcijos kristaluose atradimą.
1938 Enrico Fermi Italijos vėliava Italija už naujų radioaktyvių elementų, gautų neutronų švitinimų, egzistavimo demonstravimą ir už branduolinių reakcijų, sukeltų lėtais neutronais, atradimą.
1939 Ernest Lawrence Flag of the United States (1912-1959).svg JAV ciklotrono išradimą bei tobulinimą bei rezultatus, gautus jį panaudojant.
1940 Nėra apdovanojimų pusė piniginio prizo pervesta į Pagrindinį fondą, likusi pusė - į fizikos premijos fondą.
1941 Nėra apdovanojimų pusė piniginio prizo pervesta į Pagrindinį fondą, likusi pusė - į fizikos premijos fondą.
1942 Nėra apdovanojimų pusė piniginio prizo pervesta į Pagrindinį fondą, likusi pusė - į fizikos premijos fondą.
1943 Otto Stern Flag of the United States (1912-1959).svg JAV už indėlį vystant molekulinių spindulių metodą ir už protono magnetinio momento atradimą.
1944 Isidor Isaac Rabi Flag of the United States (1912-1959).svg JAV už rezonansinį metodą, skirtą magnetinėms branduolių savybėms užrašyti.
1945 Wolfgang Pauli Flag of Austria.svg Austrija už Draudimo principo atradimą (dabar vadinamu Pauli draudimo principu).
1946 Percy Williams Bridgman Flag of the United States (1912-1959).svg JAV už aparato, galinčio sukurti tin aukštą slėgį, išradimą ir už atradimus aukšto slėgio fizikoje.
1947 Edward Victor Appleton Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už viršutinės atmosferos fizikos tyrinėjimą, ypač už dabar vadinamą Apletono sluoksnio atradimą.
1948 Patrick Maynard Stuart Blackett Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė Vilsono kameros vystymą ir su tuo susijusius atradimus branduolinės fizikos ir kosminio spinduliavimo srityse.
1949 Hideki Yukawa Flag of Japan.svg Japonija mezonų egzistavimo prognozę remiantis teoriniais darbais apie branduolines jėgas.
1950 Cecil Frank Powell Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už fotografinio metodo branduoliniams procesams tirti vystymą ir atradimus, susijusius su mezonais, taikant šį metodą.

1951−2000[taisyti]

Metai Vardas Šalis Pastabos
1951 John Douglas Cockcroft
Ernest Thomas Sinton Walton
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė
Flag of Ireland.svg Airija
už novatorišką darbą atomų virsmuose, sukeltuose dirbtinai pagreitintomis dalelėmis.
1952 Felix Bloch
Edward Mills Purcell
Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos už tikslių branduolinių magnetinių skaičiavimų metodų vystymą ir su tuo susijusius atradimus.
1953 Frits Zernike Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai už fazinio kontrasto metodo demonstravimą, ypač už fazinio kontrasto mikroskopo išradimą.
1954 Max Born Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija už esminius tyrinėjimus kvantinėje mechanikoje, ypač jo statistinį bangos funkcijos paaiškinimą.
1954 Walther Bothe Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija už atsitiktinumo metodą ir su juo susijusius atradimus.
1955 Willis Eugene Lamb Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos už atradimus, susijusius su vandenilio spektru. (žr. Lamo poslinkis)
1955 Polykarp Kusch Flag of the United States.svg JAV už tikslų elektrono magnetinio momento nustatymą.
1956 William Bradford Shockley
John Bardeen
Walter Houser Brattain
Flag of the United States.svg JAV puslaidininkių tyrimus ir tranzistoriaus afekto atradimą.
1957 Chen Ning Yang (楊振寧)
Tsung-Dao Lee (李政道)
Flag of the People's Republic of China.svg Kinija
Flag of the United States.svg JAV
už jų lyginumo pažeidimų tyrinėjimus, kurie nuvedė prie svarbių atradimų, susijusių su elementariosiomis dalelėmis.
1958 Pavelas Čerenkovas
Ilja Frankas
Igor Yevgenyevich Tamm
Flag of the Soviet Union.svg TSRS Čerenkovo-Vavilovo efekto atradimą ir paaiškinimą.
1959 Emilio Gino Segrè
Owen Chamberlain
Flag of the United States.svg JAV antiprotono atradimą.
1960 Donald Arthur Glaser Flag of the United States.svg JAV burbulinės kameros išradimą.
1961 Robert Hofstadter Flag of the United States.svg JAV už jo novatoriškas elektronų sklaidos atomų branduoliuose studijas ir už tuo būdų pasiektus atradimus branduolių struktūroje.
1961 Rudolf Ludwig Mössbauer Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija už jo tyrimus gama spinduliuotės rezonansinėje sugertyje.
1962 Lev Davidovich Landau Flag of the Soviet Union.svg TSRS už jo novatoriškas kondensuotųjų medžiagų teorijas, ypač už skystą helį.
1963 Eugene Paul Wigner Flag of the United States.svg JAV už jo indėlį į atomo branduolių ir elementariųjų dalelių teorijas, ypač už pagrindinių simetrijos principų atradimą ir taikymą.
1963 Maria Goeppert-Mayer
J. Hans D. Jensen
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija
už jų atradimus branduolių sluoksnių struktūroje.
1964 Charles Hard Townes
Nicolay Gennadiyevich Basov
Aleksandr Prokhorov
Flag of the United States.svg JAV
Flag of the Soviet Union.svg TSRS
Flag of the Soviet Union.svg TSRS
už esminius darbus kvantinėje elektronikoje, nuvedusių prie generatorių ir stiprintuvų konstravimo, paremtu mazerio-lazerio principu.
1965 Sin-Itiro Tomonaga
Julian Schwinger
Richard Phillips Feynman
Flag of Japan.svg Japonija
Flag of the United States.svg JAV
Flag of the United States.svg JAV
už jų esminius darbus kvantinėje elektrodinamikoje.
1966 Alfred Kastler Flag of France.svg Prancūzija už optinių metodų Herco rezonansams atomuose tirti atradimą ir vystymą.
1967 Hans Albrecht Bethe Flag of the United States.svg JAV už jo indėlį į branduolinių reakcijų teoriją, ypač kas sieja energijos gamybą žvaigždėse.
1968 Luis Walter Alvarez Flag of the United States.svg JAV už jo lemiamą indėlį į elementariųjų dalelių fiziką, o tiksliau, už didelio numerio rezonansinių būsenų atradimą, kurį padaryti leido jo atradimai naudojant vandenilio burbulines kameras ir duomenų analizę.
1969 Murray Gell-Mann Flag of the United States.svg JAV už indėlį ir atradimus elementariųjų dalelių ir jų sąveikos klasifikavime.
1970 Hannes Olof Gösta Alfvén Flag of Sweden.svg Švedija už esminį darbą ir atradimus magnetohidrodinamikoje su produktyviais taikymais įvairiose plazmos fizikos srityse.
1970 Louis Eugene Félix Néel Flag of France.svg Prancūzija už esminį darbą ir atradimus antiferomagnetizme ir feromagnetizme, nuvedusius prie svarbių taikymų kieto kūno fizikoje.
1971 Dennis Gabor Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė holografijos metodo išradimą ir vystymą.
1972 John Bardeen
Leon Neil Cooper
John Robert Schrieffer
Flag of the United States.svg JAV superlaidumo teorijos sukūrimą (dar žinomą kaip BCS teorija).
1973 Leo Esaki
Ivar Giaever
Flag of Japan.svg Japonija
Flag of the United States.svg JAV
už jų eksperimentinius tuneliavimo reiškinio puslaidininkiuose ir superlaidininkuose.
1973 Brian David Josephson Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už jo teorines supersrovės per tunelinį barjerą savybių prognozes, tiksliau tuos fenomenus, kurie žinomi kaip Džozefsono eketas.
1974 Martin Ryle
Antony Hewish
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už jų novatoriškus tyrimus radijo astrofizikoje: M. Rylei už jo diafragmos sintezės technikos atradimą; A. Hevišui už lemiamą vaidmenį pulsarų atradime.
1975 Aage Niels Bohr
Ben Roy Mottelson
Leo James Rainwater
Flag of Denmark.svg Danija
Flag of Denmark.svg Danija
Flag of the United States.svg JAV
už sąryšio tarp kolektyvinio judėjimo ir dalelės judėjimo atomų branduoliuose atradimą ir už atomo branduolio teorijos, pagrįstos šiuo sąryšiu, vystymą.
1976 Burton Richter
Samuel Chao Chung Ting
Flag of the United States.svg JAV už jų novatorišką darbą atrandant naujo tipo sunkiąją elementariąją dalelę (t. y. už J/ψ dalelę, kuri patvirtino, kad barioninė medžiaga yra sudaryta iš kvarkų).
1977 Philip Warren Anderson
Nevill Francis Mott
John Hasbrouck van Vleck
Flag of the United States.svg JAV
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė
Flag of the United States.svg JAV
už jų esminius teorinius elektroninės magnetinių ir neorientuotų sistemų struktūros tyrimus.
1978 Pyotr Leonidovich Kapitsa Flag of the Soviet Union.svg TSRS už pamatinius išradimus ir atradimus žematemperatūrėje fizikoje.
1978 Arno Allan Penzias
Robert Woodrow Wilson
Flag of the United States.svg JAV
Flag of the United States.svg JAV
kosminės mikrobanginės foninės spinduliuotės atradimą.
1979 Sheldon Lee Glashow
Abdus Salam
Steven Weinberg
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Pakistan.svg Pakistanas
Flag of the United States.svg JAV
už indėlį į vieningos silpnosios ir elektromagnetinės sąveikos tarp elementariųjų dalelių teoriją.
1980 James Watson Cronin
Val Logsdon Fitch
Flag of the United States.svg JAV už fundamentinės simetrijos principų pažeidimų atradimo neutralių K mezonų skilime. (žr. CP pažeidimas)
1981 Nicolaas Bloembergen
Arthur Leonard Schawlow
Flag of the United States.svg JAV
Flag of the United States.svg JAV
už indėlį į lazerinės spektroskopijos vystymą.
1981 Kai Manne Börje Siegbahn Flag of Sweden.svg Švedija už indėlį į didelės raiškos elektronų spektroskopijos vystymą.
1982 Kenneth Wilson Flag of the United States.svg JAV už jo krizinio fenomeno fazinių virsmų sąryšyje teoriją.
1983 Subrahmanyan Chandrasekhar Flag of the United States.svg JAV už jo teorines ir eksperimentines fizikinių procesų svarbos žvaigždžių struktūroje ir evoliucijoje studijas. (žr. Čandrasekaro riba)
1983 William Alfred Fowler Flag of the United States.svg JAV už jo teorines ir eksperimentines branduolinių reakcijų svarbos cheminių elementų Visatoje formavimesi studijas.
1984 Carlo Rubbia
Simon van der Meer
Flag of Italy.svg Italija
Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai
už jų lemiamą indėlį į didelį projektą, nuvedusio prie lauko dalelių (silpnosios sąveikos tarpininkų) W ir Z atradimo.
1985 Klaus von Klitzing Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija kvantinio Holo efekto atradimą.
1986 Ernst Ruska Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija už jo esminius darbus elektronų optikoje ir už pirmojo elektronų mikroskopo sukūrimą.
Gerd Binnig
Heinrich Rohrer
Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija
Flag of Switzerland.svg Šveicarija
skleidimo tuneliavimo mikroskopo kūrimą.
1987 Johannes Georg Bednorz
Karl Alexander Müller
Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija
Flag of Switzerland.svg Šveicarija
už svarbų laimėjimą superlaidumo keramikinėse medžiagose atradime.
1988 Leon Max Lederman
Melvin Schwartz
Jack Steinberger
Flag of the United States.svg JAV neutrinų pluošto metodą ir leptonų dubleto struktūros demonstravimą neutrino atradime.
1989 Norman Foster Ramsey Flag of the United States.svg JAV už atskirų vibracinių laukų metodo išradimą ir jo panaudojimą vandeniliniame mazeryje ir kituose atominiuose laikrodžiuose.
1989 Hans Georg Dehmelt
Wolfgang Paul
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Germany.svg Vakarų Vokietija
jonų spąstų technikos vystymą.
1990 Jerome Friedman
Henry Way Kendall
Richard Taylor
Flag of the United States.svg JAV
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Canada.svg Kanada
už novatoriškus giluminės neelastingos elektronų sklaidos nuo protonų ir neutrinų tyrimus, kuri turėjo didelę reikšmę kvarkų modelio fizikoje vystymui.
1991 Pierre-Gilles de Gennes Flag of France.svg Prancūzija už atradimą, jog metodai, naudojami tvarkos fenomenui paprastose sistemose tirti, gali būti apibendrinti ir labiau komplikuotoms medžiagų formoms, konkrečiai skystiesiems kristalams ir polimerams.
1992 Georges Charpak Flag of France.svg Prancūzija dalelių detektorių išradimą ir vystymą, o tiksliau, už daugiavielę proporcingąją kamerą.
1993 Russell Alan Hulse
Joseph Hooton Taylor Jr.
Flag of the United States.svg JAV už naujo tipo pulsaro (PSR B1913+16) atradimą, kuris suteikė naujų galimybių studijuojant gravitaciją.
1994 Bertram Brockhouse Flag of Canada.svg Kanada už neutroninės spektroskopijos vystymą ir už novatorišką indėlį į neutronų sklaidos, naudojamą kondensuotųjų medžiagų tyrimuose, vystymą.
1994 Clifford Glenwood Shull Flag of the United States.svg JAV neutronų difrakcijos technikos vystymą ir už novatorišką indėlį į neutronų sklaidos, naudojamą kondensuotųjų medžiagų tyrimuose, vystymą.
1995 Martin Lewis Perl Flag of the United States.svg JAV tau leptono aptikimą ir už novatorišką eksperimentinį indėlį į leptonų fiziką.
1995 Frederick Reines Flag of the United States.svg JAV neutrinų aptikimą ir už novatorišką eksperimentinį indėlį į leptonų fiziką.
1996 David Morris Lee
Douglas D. Osheroff
Robert Coleman Richardson
Flag of the United States.svg JAV Helio 3 supertakumo atradimą.
1997 Steven Chu
Claude Cohen-Tannoudji
William Daniel Phillips
Flag of the United States.svg JAV
Flag of France.svg Prancūzija
Flag of the United States.svg JAV
už atomų šaldymo ir kaupimo, pasitelkiant lazerio šviesą, metodų vystymą. (žr. Lazerinis šaldymas)
1998 Robert Laughlin
Horst Ludwig Störmer
Daniel Chee Tsui
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Germany.svg Vokietija
Flag of the United States.svg JAV
už jų naujos kvantinių skysčių su trupmeninių krūvių ryšiais formos atradimą. (žr. Trupmeninis kvantinis Holo efektas)
1999 Gerardus 't Hooft
Martinus Veltman
Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai elektrosilpnosios sąveikos kvantinės struktūros aiškinimą.
2000 Zhores Ivanovich Alferov
Herbert Kroemer
Flag of Russia.svg Rusija
Flag of Germany.svg Vokietija
puslaidininkių heterostruktūrų, naudojamų optoelektronikoje, vystymą.
2000 Jack Kilby Flag of the United States.svg JAV už vaidmenį išrandant integrines grandines.

Nuo 2001[taisyti]

Metai Vardas Šalis Pastabos
2001 Eric Allin Cornell
Wolfgang Ketterle
Carl Edwin Wieman
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Germany.svg Vokietija
Flag of the United States.svg JAV
"už pasiekimus atskiestų šarminių atomų dujų Bozės-Einšteino kondensacijoje ir už ankstesnes esmines kondensatų savybių studijas.
2002 Raymond Davis Jr.
Masatoshi Koshiba
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Japan.svg Japonija
už novatoriškus indėlius į astrofiziką, o tiksliau, už kosminių neutrinų aptikimą.
2002 Riccardo Giacconi Flag of the United States.svg JAV už novatorišką indėlį į astrofiziką, kuris leido atrasti kosminės Rentgeno spinduliuotės šaltinius.
2003 Alexei Alexeevich Abrikosov
Vitaly Lazarevich Ginzburg
Anthony James Leggett
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Russia.svg Rusija
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė
už novatoriškus įnašus į superlaidininkų teoriją ir superskysčius.
2004 David J. Gross
Hugh David Politzer
Frank Wilczek
Flag of the United States.svg JAV asimptotinės laisvės stipriosios sąveikos teorijoje atradimą.
2005 Roy Glauber Flag of the United States.svg JAV už indėlį į optinės koherencijos kvantinę teoriją.
2005 John Hall
Theodor Hänsch
Flag of the United States.svg JAV
Flag of Germany.svg Vokietija
už indėlį į tikslios lazerinės spektroskopijos vystymą, įtraukiant optinio dažnio šukų metodą.
2006 John Mather
George Smoot
Flag of the United States.svg JAV juodo kūno formos ir reliktinės spinduliuotės anizotropijos atradimą.
2007 Albert Fert
Peter Grünberg
Flag of France.svg Prancūzija
Flag of Germany.svg Vokietija
milžiniškos magnetovaržos efekto atradimą.
2008 Yoichiro Nambu Flag of Japan.svg Japonija spontaniškos simetrijos pažaidos subatominėje fizikoje mechanizmo atradimą.
2008 Makoto Kobayashi
Toshihide Maskawa
Flag of Japan.svg Japonija už simetrijos pažeidimo subatominėje fizikoje kilmės atradimą, kuris numato mažiausiai trijų kvarkų šeimų egzistavimą.
2009 Charles K. Kao Kinijos vėliava Kinija/Flag of the United Kingdom (3-5).svg Jungtinė Karalystė už novatoriškus pasiekimus, susijusius su šviesos perdavimu šviesolaidžiais optinėse komunikacijose.
2009 Willard S. Boyle,
George E. Smith
Flag of Canada.svg Kanada/Flag of the United States.svg JAV,
Flag of the United States.svg JAV
puslaidininkinio vaizdo gavimo integrinio grandynoCCD jutiklio – išradimą.
2010 Andre Geim,
Konstantin Novoselov
Flag of Russia.svg Rusija/Flag of the Netherlands.svg Nyderlandai,
Flag of Russia.svg Rusija/Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
grafeno sukūrimą

Šaltiniai[taisyti]

Vikiteka

Nobelio premija
Chemijos premija | Ekonomikos premija | Fizikos premija
Fiziologijos ir medicinos premija | Literatūros premija | Taikos premija
Nobelio premijos laureatai

1901 - 1902 - 1903 - 1904 - 1905 - 1906 - 1907 - 1908 - 1909 - 1910 - 1911 - 1912 - 1913 - 1914 - 1915 - 1916 - 1917 - 1918 - 1919 - 1920
1921 - 1922 - 1923 - 1924 - 1925 - 1926 - 1927 - 1928 - 1929 - 1930 - 1931 - 1932 - 1933 - 1934 - 1935 - 1936 - 1937 - 1938 - 1939 - 1940
1941 - 1942 - 1943 - 1944 - 1945 - 1946 - 1947 - 1948 - 1949 - 1950 - 1951 - 1952 - 1953 - 1954 - 1955 - 1956 - 1957 - 1958 - 1959 - 1960
1961 - 1962 - 1963 - 1964 - 1965 - 1966 - 1967 - 1968 - 1969 - 1970 - 1971 - 1972 - 1973 - 1974 - 1975 - 1976 - 1977 - 1978 - 1979 - 1980
1981 - 1982 - 1983 - 1984 - 1985 - 1986 - 1987 - 1988 - 1989 - 1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000
2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010