Paukščiai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Aves
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paprastasis didysis apuokas
Paukščiai
Australinis ibis
Paukščiai
Mažoji šelmeninė kregždė
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Mokslinė klasifikacija
Domenas:
Eukariotai
(Wikispecies-logo.svg Eukaryota)
Afrikanischer Elefant, Miami.jpg
Karalystė:
Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Panthera onca.jpg
Tipas:
Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Vaizdas:Lion waiting in Nambia.jpg
Potipis:
Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Pieni 2 0622.jpg
Klasė:
Paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Aves)
Mokslinis pavadinimas

Aves
Linnaeus, 1758

Lietuviškus pavadinimus pateikė: Algirdas Vilkas

PaukščiaiAves Linnaeus, 1758, stuburinių gyvūnų klasė.

Kilmė

Archeopteriksas

Paukščiai vystėsi aukštutinio triaso ir juros laikotarpiu. Manoma, kad jie evoliucionavo iš dinozaurų teropodų, tiksliau iš maniraptorių grupės. Vienas paukščių kilmės iš dinozaurų įrodymų – XIX amžiaus pabaigoje rastos juros periode gyvenusios primityviausios žinomos paukščių rūšies archeopterikso (Archaeopteryx) liekanos. Jis kaip ir šiandieniniai paukščiai turėjo sparnus. Šios rūšies liekanos buvo rastos Solnfoheno aukštutinės juros laikotarpiu. Jis buvo pavadintas pagal savo plunksnas: Archaeopteryx reiškia senovinės plunksnos arba „archainiai“ sparnai. Atskirų fosilinių egzempliorių prekybos istorija, radinių aprašai ir pavadinimai atspindi kreacionistų ir biologinės evoliucijos šalininkų kovas. Ar Archaeopteryx gali būti laikomas tiesioginiu paukščių protėviu, iki šiol nėra galutinai aišku. Kiti kreidos periodo paukščiai – Confuciusornithidae, Enantiornithes, Ichthyornis, Hesperornithiformes, nemokėję skraidyti, bet sėkmingai sklandę.

Išvaizda

Tai dvikojai, šiltakraujai, kiaušinius dedantys stuburiniai, kuriems būdingos plunksnos, sparnais virtusios priekinės galūnės, bedančiai snapai ir tuščiaviduriai kaulai. Jie kilo iš archozaurų grupės roplių, tačiau įgiję progresyvių požymių, tapo nepanašūs į savo protėvius[1]. Apie 120–130 paukščių rūšių išnyko per žmonijos istorijos laikotarpį. Didžioji dalis paukščių gali skraidyti, tačiau yra ir neskraidančių rūšių (pvz., pingvinai, kiviai). Paukščius tiria zoologijos mokslo šaka ornitologija.

Biologija

Paukščiams būdinga sudėtinga nervų sistema, kurios dėka lengviau orientuojasi aplinkoje, pastovi ir aukšta (38–45 °C)[2] kūno temperatūra, kuri atsirado dėl pagreitėjusios medžiagų apykaitos bei patobulėjus termoreguliacijai. Veisimasis, palyginti su ropliais, taip pat tobulesnis (peri kiaušinius, jauniklius maitina ir saugo)[3]. Daugelis sugeba skraidyti panaudodami labai lengvas ir reguliariai keičiamas plasnojamąsias ir vairuojamąsias plunksnas.

Anatomija ir fiziologija

Pagrindinis straipsnis – Paukščių anatomija.

Paukščiai yra specializuota aukštesniųjų stuburinių grupė, prisitaikiusi skraidyti. Genetiškai paukščiai yra artimi ropliams ir laikomi progresyvia pastarųjų atšaka. Paukščių sudėtingesnė nervų sistema, greitesnė medžiagų apykaita, o kūno danga geriau sulaiko šilumą ar saugo nuo šalčio, jų veisimosi būdas taip pat tobulesnis.[1].

Oda ir jos dariniai

Paukščių oda plona ir sausa, dėl to skrydžio metu lengvai juda raumenys. Odoje nėra liaukų, išskyrus antuodegyje esančią pasturgalinę liauką. Snapas sudarytas iš tvirtos raginės makšties. Jo forma labai priklauso nuo maisto rūšies ir nuo maisto paėmimo būdo.

Pirštai su nagais, o taip pat pastaibis apaugęs žvynais, kurie savo sandara panašūs į roplių. Plėšriųjų paukščių nagai būna dideli ir aštrūs, o medžiuose gyvenančių rūšių – plonesni ir ilgesni, nes tokiais nagais paukštis geriau išsilaiko ant šakų. Bėgiojančių paukščių, tokių kaip strutis, nagai platūs ir plokšti. Jie yra tikras ginklas.

Būdingiausias paukščių raginis darinys – plunksnos. Iš pradžių išsivysto pūkinės plunksnos, kurios greitai virsta kontūrinėmis. Jaunikliai paprastai būna neryškių spalvų, patelės taip pat, tuo tarpu patinų šis apdaras gana spalvotas. Paukščio kūnas padengtas dengiamosiomis plunksnomis, saugančiomis nuo mechaninių pažeidimų. Jos taip pat svarbios kūno šilumai palaikyti.

Plunksnos yra negyvas darinys, todėl jos susidėvi, išblunka ir keičiamos naujomis. Suaugę paukščiai šeriasi 1–3 kartus per metus, ypač pasibaigus veisimosi periodui. Antuodegyje esančios pasturgalinės liaukos išskiriamu sekretu tepamos plunksnos, kad neįmirktų. Ši liauka ypač svarbi žąsiniams paukščiams, tuo tarpu vištinių, karvelių – sunykusi, o stručių ir einių – visai redukuota.

Skeletas ir raumenys

Paukščių skeletas pritaikytas skraidyti, todėl daugelis kaulų pripildyti oro, o kaulų čiulpai išnykę. Kaulai sudaro 8–9 proc. paukščių kūno svorio (plg. kai kurių žinduolių rūšių kaulai sudaro 30 proc. kūno svorio). Kaklą sudaro 11–25 slanksteliai, jis labai lankstus. Krūtinės slanksteliai tarpusavyje susinėrę nejudamai. Šonkauliai su kablinėmis ataugomis, apatinėje dalyje prisitvirtinę prie krūtinkaulio, kurio apačioje yra stambi ketera. Prie keteros prisitvirtinę stambūs poriniai raumenys, nuleidžiantys sparnus. Silpnesni poraktikauliniai raumenys sparnus pakelia. Paukščių gerai išvystyti kaklo ir krūtinės raumenys, tarpšonkauliniai raumenys keičia paukščio krūtinės ląstos apimtį jam kvėpuojant.

Kryžmens dalį sudaro 11–12 suaugusių slankstelių, uodegos – 6–9 laisvi slanksteliai. Be to, uodegos dalyje yra į viršų pariesta kaulinė atauga, prie kurios tvirtinasi vairuojamosios plunksnos.

Kaukolės kaulai vientisi, be siūlių, su didelėmis akiduobėmis. Snapas sudarytas iš antsnapio ir posnapio.

Pečių juostą sudaro raktikauliai, varnakauliai ir mentės. Visi šie kaulai svarbūs kaip tvirta atrama sparnams. Sparno skeletas sudarytas pagal penkiapirštės galūnės planą. Tik išlikę trys pirštai, o kiti kaip ir laisvi riešo kaulai yra suaugę.

Paukščių dubuo atviras, nes gaktikauliai su sėdynkauliais nesusijungia. Tai yra susiję su dėjimu, kad lengviau galėtų praleisti kiaušinį stambiu kietu kevalu.

Šlaunikaulis ir blauzdikaulis ilgi, šlaunies raumuo tvirtas. Šeivikaulis sunykęs ir priaugęs išilgai blauzdikaulio. Suaugę čiurnakauliai sudaro pastaibį. Kojos dažniausiai keturpirštės, pirmasis pirštas atlenktas atgal.


Nervų sistema ir jutimo organai

Paukščių gerai išsivysčiusios priekinės ir vidurinės smegenys bei smegenėlės. Nuo galvos smegenų atsišakoja 12 porų nervų. Akys – svarbiausi orientacijos erdvėje organai, taip pat gerai išvystyta klausa. Klausos organą sudaro vidurinė ir vidinė ausis, tuo tarpu išorinė ausis menkai išsivysčiusi, nes būgninė membrana yra tik negilioje įduboje.

Ypač svarbi klausa naktiniams paukščiams. Uoslė išsivysčiusi silpnai. Gera uoslę turi kiviai, jų snapo gale yra šnervės. Šie paukščiai aktyvūs naktį ir maisto ieško uosdami. Skonio organus sudaro žiočių gilumoje esantys skonio svogūnėliai. Be to, žiotyse ir prie pasturgalinės liaukos, kloakoje ir raumenyse yra lytėjimo kūnelių.

Virškinimo organai

Sekretoriniai paukščiai turi galingą snapą

Paukščių snapas yra viršutinio ir apatinio žandikaulio pailgėjimas. Snapą dengia raginė makštis (ramfoteka). Šiuolaikiniai paukščiai dantų neturi, jų snapo forma labai įvairi ir priklauso nuo mitybos. Burnos ertmėje yra liežuvis; čia atsiveria ir seilių liaukos. Kai kurių paukščių seilių liaukos gerai išsivysčiusios. Seilės gali būti naudojamos statant lizdą. Pavyzdžiui, salanganos visą lizdą padaro iš seilių.

Paukščių stemplė apatinėje dalyje praplatėjusi ir vadinama gūžiu (lot. ingluvies). Skrandis sudarytas iš 2 dalių – liaukinės ir raumeninės. Liaukinėje dalyje išskiriamas liaukų sekretas, kuris pradeda virškinti maistą, o raumeninėje dalyje sutrinami grūdai, sėklos, nes jis išklotas ragine kutikula. Be to, čia būna prarytų akmenukų. Tokiame skrandyje kietas maistas sumalamas kaip girnomis.

Iš skrandžio maistas patenka į plonąją žarną. Pradinė jos atkarpa vadinama dvylikapiršte žarna, į kurią atsiveria kasos ir kepenų latakai. Tarp plonosios ir storosios žarnos yra pora aklųjų ataugų. Jose bakterijos gamina vitaminus ir celiuliozę skaidančius fermentus. Storoji žarna trumpa, atsiveria į kloaką.

Kvėpavimo organai

Paukščių kvėpavimo sistema yra viena sudėtingiausių iš visų organizmų. Paukščiams būdingas „dvigubas kvėpavimas“, nes jie turi du pagrindinius kvėpavimo organus – nedidelius plaučius ir oro maišus. Paukščiui įkvepiant, apie 75 % oro patenka tiesiai į šiuos oro maišus, iškvepiant, šis oras patenka į plaučius. Todėl plaučiai gauna oro tiek įkvepiant, tiek iškvepiant.

Kraujotakos sistema

Kraujotakos sistema nedaug skiriasi nuo žinduolių ar roplių, bet yra prisitaikiusi skraidymui. Širdis yra didesnė, nes paukščių medžiagų apykaita spartesnė. Širdies plakimo dažnis priklauso nuo paukščio dydžio: stručio širdis plaka 178 kartų, vištos – 312, žvirblio – 460, kolibrio – daugiau kaip 1000 kartų per minutę. Mažesnių paukščių širdis turi atlikti sunkesnį darbą, kad palaikytų reikiamą kūnui šilumą. Visų žinomų paukščių rūšių kūno temperatūra yra pastovi, ji yra aukštesnė, negu žinduolių. Vidutiniškai ji yra 42,2 laipsnio.

Paukščių kraujotakos būdingiausias požymis – visiškai atsiskyrė širdies dešinioji veninė ir kairioji arterinė pusės. Iš dviejų aortos lankų išliko tik dešinysis, kuris prasideda kairiajame skilvelyje. Galutinai susiformavo du kraujo apytakos ratai; arterinis ir veninis kraujas nesimaišo, todėl organai aprūpinami tik arteriniu krauju. Tai pagerina medžiagų apykaitą, pagyvina organizmo gyvybingumą.

Šalinimo organai

Paukščiai kaip ir ropliai turi didelius, triskiaučius, į dubenį įsispraudusius inkstus. Šlapimas teka 2 šlapimtakiais į kloaką. Šlapimo pūslės nėra. Pagrindinis šlapimo produktas – šlapimo rūgštis, kuri mažai tirpsta vandenyje. Kloakoje iš šlapimo vanduo yra rezorbuojamas, todėl beveik visa šlapimo rūgštis iškrenta baltų nuosėdų pavidalu ir susimaišo su išmatomis. Dėl tokio vandens taupymo kai kurie paukščiai visai negeria vandens ir gali gyventi net dykumose. Be to, paukščiai neturi prakaito liaukų.

Lytiniai organai ir vystymasis

Paukščių patinai turi porą panašių į pupelę sėklidžių, kurios ramybės būsenoje labai mažos, bet atėjus veisimosi periodui jų tūris stipriai padidėja (pvz., varnėno iki 1500 kartų). Prie sėklidžių yra po nedidelę prielipą (epididymis) – tai pirminių inkstų liekana. Nuo jų, lygiagreąiai su šlapimtakiais, tęsiasi pora sėklatakių, atsiveriančių į kloaką. Daugelis paukščių patinų neturi kopuliacijos organų ir kopuliuojant sėkla perduodama tiesiog iš patino kloakos į patelės kloaką. Patelių funkcionuoja tik kairioji kiaušidė ir kairysis kiaušintakis. Todėl patelei lengviau produkuoti stambius kietu kevalu kiaušinius, kurie ilgai būna kiaušintakyje. Kiaušidė šalia inksto, artėjant veisimosi laikotarpiui ji padidėja, nes bręstančiose kiaušialąstėse (oocituose) kaupiasi daug trynio.

Prisitaikymas skraidyti

Paukščiai gyvena ir inkiluose

Paukščiai yra vieninteliai gyvūnai su plunksnomis, kurios išlaiko kūno šilumą ir yra reikšmingos skraidymui. Paukščių sugebėjimas skraidyti priklauso nuo jų sparnų formos. Sparnai išlenkti galuose ir plokšti prie pagrindo. Tokia forma vadinama aerodinaminiu paviršiumi. Lėktuvų sparnai yra tokios pat konstrukcijos. Paukščiui skrendant, oras srūva virš sparno galo. Jis srūva gana greitai, todėl sparną slegia nestipriai. Oras po sparnu spaudžia daug stipriau. Jis kelia sparną aukštyn, atsiranda taip vadinama keliamoji jėga, todėl paukštis išsilaiko ore.

Paukščių kaulai tuščiaviduriai, todėl lengvi. Didžiulis paukščių krūtinkaulis laiko stiprius plasnojamuosius raumenis. Stambių paukščių, tokių kaip erelių, kirų sparnai visą laiką ištiesti. Sklęsti aukštyn ir žemyn jiems padeda kylančios arba besileidžiančios oro srovės.

Dauguma paukščių skrisdami plasnoja sparnais. Taip po sparnais padidėja keliamoji jėga. Kolibriai plevena priešais žiedą, labai greitai judindami sparnus aštuoniukės pavidalo mostais.

Uodegos plunksnos naudojamos vairavimui, pusiausvyrai ir stabdymui. Norėdami sumažinti greitį ir nusileisti, jie padidina sparnų kampą, ir išskleidžia plunksnas. Tada oras praeina pro sparnus ir po jais sumažėja keliamoji jėga.

Sparnų plunksnos didžiausios. Kartą, ar du kartus per metus jos iškrenta ir išdygsta naujos. Jos padeda paukščiui skristi. Dauguma paukščių keičia tik kelias plunksnas, kad galėtų skraidyti.

Veisimasis

Didžiosios anties patinas veisimosi periodu

Veisimasis gerokai sudėtingesnis nei roplių. Paukščiai krauna lizdus, perėdami gina juos nuo gentainių ar įspėja juos čiulbėjimu. Lizdai būna labai įvairūs – nuo duobutės ant žemės iki didžiulio šakų raizginio medžio viršūnėje. Kiaušinius šildo kūnu, todėl gemalai vystosi greitai. Išsiritusius jauniklius tėvai globoja, maitina ir gina nuo priešų.

Daugeliui paukščių rūšių būdingas lytinis dimorfizmas. Dažniausiai patinai būna už pateles stambesni, ryškesnių spalvų, turi geriau išsivysčiusį balso aparatą. Vienų paukščių patinai būna spalvingi visą laiką (vištinių, juodagalvės sniegenos), kitų jie pakeičia plunksnų dangą ir tampa spalvingesni tik veisimosi periodu, o vėliau apdaras tampa kuklesnis (ančių, gaiduko, rojaus paukščių). Kai kurių sakalinių paukščių ir kitų patinai būna smulkesni už pateles. Kitų paukščių patinai ir patelės išoriškai nesiskiria (pingvinų, audrapaukščių, pelėdų, varninių).

Paukščiai būna tiek poligamai, kai patinai susitinka su patelėmis tik kopuliacijai (tetervinai, naminės vištos, gaidukai), tiek monogamai, kai jungiasi į poras ir laikosi kartu bent iki perėjimo pradžios (dauguma ančių) arba kol pradeda skraidyti jaunikliai (daugelis paukščių). Kai kurių monogamų poros būna pastovios daugelį metų (stambių vanaginių, pelėdų, žąsų, gulbių, gandrų).

Paukščiams veisimosi periodo pradžioje būdingos tuoktuvės. Tuo metu patinai bando patraukti patelių dėmesį neįprastomis pozomis, judesiais bei skrydžiais, pašiauštomis plunksnomis, skleidžiamais ypatingais garsais. Kiekvienos rūšies tuoktuvės yra specifinės. Sudėtingiausios būna poligaminių paukščių. Per tuoktuves įvyksta kopuliacija.

Didžioji dalis paukščių rūšių daro lizdus. Menkiausi būna perinčių ant žemės paukščių lizdai. Lėlys lizdo visai nedaro, kiaušinius deda tiesiog ant žemės. Į nedidelę duobutę žemėje kiaušinius deda strutis, žuvėdros, įvairūs tilvikiniai paukščiai. Neįsiruošia lizdo ir perinčios uoksuose pelėdos bei žalvarniai. Geniai išsikala uoksus, o urvinė kregždė ir tulžys šlaituose kasa gilius urvus. Dauguma paukščių lizdus įsirengia iš įvairių medžiagų. Tetervinai ir fazanai lizdą iškloja sausa žole. Gandrai panaudoja storokas šakas. Kregždės lizdus pastogėse bei langų kampuose lipdo iš sumaišytų su seilėmis žemių. Pietryčių Azijos salangos lizdą ant stačių uolų lipdo tik iš seilių.

Dalis paukščių savo kiaušinių neperi. Didžiakojės vištos juos užkasa į karštą smėlį ar į patino paruoštą pūvančių lapų krūvą. Kai kurių rūšių patelės pakiša savo kiaušinius perėti kitiems paukščiams. Toks lizdinias parazitizmas būdingas gegutei ir kai kuriems Afrikos ir Amerikos žvirbliniams paukščiams.

Dėtyse būna nuo 1 iki 20 kiaušinių. Po vieną kiaušinį per metus deda kiviai, stambiausi pingvinai, albatrosai, dauguma alkų. Labiausiai dėslūs yra perintys ant žemės paukščiai – vištiniai ir antys. Perėjimo metu daugeliui paukščių atsiranda perimosios dėmės – plikoje odoje būna duagiau kraujo kapiliarų. Paprastai peri abiejų lyčių paukščiai. Kai kurių peri tik patelė (antys, vištiniai, lakštingala), arba tik patinas (kiviai, kazuanai, plaukikas).

Paukščių jaunikliai būna dviejų tipų. Perinčių ant žemės kivių, stručių, višitinių ir žąsinių jie išsiritę apaugę pūkais, žvalūs. Nuo pirmos dienos juos vedžioja patelė, o kivių ir stručių – patinas. Gerai išsivystę jaunikliai išsirita ir kai kurių prie vandens gyvenančių paukščių: kragų, narų, žąsinių, vandens vištų, kirų. Kitų paukščių, tarp jų ir tų, kurių lizdai yra medžiuose, jaunikliai paprastai būna nerangūs, todėl ilgai tūno lizde. Tokie jaunikliai vadinami lizdatupiai. Pingvinų, audrapaukštinių, gandrinių, vanagų ir pelėdų jie būna gausiai pūkuoti, turi pravertas akis. Tačiau kiti lizdatupiai jaunikliai (žvirblinių, genių, karvelių, žalvarnio) išsikala bejėgiai, beveik pliki ir akli. Tokius suaugėliai maitina, šildo ir saugo nuo perkaitimo.


Garsai ir čiulbėjimas

Paukščiai įvairiais garsais ir giedojimu dažniausiai palaiko tarpusavio ryšius, vilioja kitos lyties individą ar atbaido nuo perėjimo vietos konkurentą. Tokie garsai, ir taip pat sudėtingas čiulbėjimas, dažniausiai paveldimi. Tačiau daugelio giesmininkų čiulbėjimui turi įtakos ir pašaliniai garsai. Juos dar lizduose jaunikliai įsimena iš čiulbėjusių gentainių ar net kitų paukščių.

Mityba

Paukščių klasė yra labai diferencijuota: vieni paukščiai minta nektaru, kiti sėklomis, vabzdžiais, žuvimis ar kitais paukščiais, smulkiais ar stambesniais žinduoliais.

Paplitimas

Paukščiai gyvena visuose žemynuose, iš viso pasaulyje yra apie 10350 paukščių rūšių.

Šiuo metu paukščių klasė skirstoma į 28 būrius, juose 45 pobūriai, 202 šeimos, 125 pošeimiai, 58 tribos, 2170 genčių ir 9842 rūšių. Laužtiniuose skliausteliuose nurodomas šeimų, genčių ir rūšių skaičius.[4].
Būriai

PaukščiaiAves Linnaeus, 1758[5][6][7]
Būrių sąrašo 1 dalis
PaukščiaiAves Linnaeus, 1758[5][6][7] klasės priklauso:

Poklasiai

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Paukščių poklasiai.

Paukščių sistematika

Pagrindinis straipsnis – Sąrašas:Paukščių būriai ir šeimos.

Sistematika pateikta remiantis M.Žalakevičiaus ir I.Žalakevičienės žurnale „Acta Zoologica Lituanica“ paskelbtu straipsniu „Šiuolaikinių paukščių poklasės (Neornithes) dabartinė klasifikacinė sistema: naujai aprobuoti lietuviški pavadinimai ir naujausia statistika“[63].


Laužtiniuose sklaistuose ([]) nurodomas genčių ir rūšių skaičius, kurį pateikia savo straipsnyje M.Žalakevičius[63].

Paukščiai skirstomi į 2 poklasius:

 • Senoviniai, arba driežauodegiai paukščiai (Archaeornithes)
 • Šiuolaikiniai, arba vėduokliauodegiai paukščiai (Neornithes):
  • Būrys Strutiniai paukščiai (Struthioniformes) [6-10]
   • Pobūris Strutiniai paukščiai (Struthiones) [1-1]
   • Pobūris Nandiniai paukščiai (Rheae) [2-2]
   • Pobūris Kazuariniai paukščiai (Casuarii) [2-4]
   • Pobūris Kiviniai paukščiai (Apteryges) [1-3]
  • Būrys Tinaminiai paukščiai (Tinamiformes) [9-46]
  • Būrys Pingvininiai paukščiai (Sphenisciformes) [5-16]
  • Būrys Nariniai paukščiai (Gaviiformes) [1-4]
  • Būrys Kraginiai paukščiai (Podicipediformes) [6-22]
  • Būrys Audrašaukliniai paukščiai (Tubinares) [23-108]
  • Būrys Irklakojiniai paukščiai (Steganopodiformes) [6-65]
   • Pobūris Fajetoniniai paukščiai (Phaethontes) [1-3]
   • Pobūris Pelikaniniai paukščiai (Pelecani) [5-62]
  • Būrys Gandriniai paukščiai (Ciconiiformes) [38-113]
   • Pobūris Garniniai paukščiai (Ardeae) [17-60]
   • Pobūris Kūjagalviniai paukščiai (Scopi) [1-1]
   • Pobūris Gandriniai paukščiai (Ciconiae) [20-52]
  • Būrys Flaminginiai paukščiai (Phoenicopteriformes) [3-5]
  • Būrys Žąsiniai paukščiai (Anseriformes) [43-150]
   • Pobūris Pelamedėjiniai paukščiai (Anhimae) [2-3]
   • Pobūris Žąsiniai paukščiai (Anatidae) [41-147]
  • Būrys Plėšrieji paukščiai (Falconiformes) [81-307]
   • Pobūris Grifiniai paukščiai (Cathartae) [5-7]
   • Pobūris Vanaginiai paukščiai (Acciptres) [65-238]
   • Pobūris Sekretoriniai paukščiai (Sagittariidae) [1-1]
   • Pobūris Sakaliniai paukščiai (Falcones) [10-61]
  • Būrys Vištiniai paukščiai (Galliformes) [77-281]
   • Pobūris Didžiakojiniai paukščiai (Craci) [18-69]
   • Pobūris Fazaniniai paukščiai (Phasiani) [59-212]
  • Būrys Hoacininiai paukščiai (Opisthocomiformes) [1-1]
  • Būrys Gerviniai paukščiai (Gruiformes) [61-203]
   • Pobūris Madagaskarinės vištelės (Mesitornithes) [2-3]
   • Pobūris Tripirštiniai paukščiai (Turnices) [2-16]
   • Pobūris Gerviniai paukščiai (Grues) [4-15]
   • Pobūris Vandeninės vištos (Rallues) [33-133]
   • Pobūris Skiautėtakojiniai paukščiai (Heliornithes) [3-3]
   • Pobūris Kaginiai paukščiai (Rhynocheti) [1-1]
   • Pobūris Sauliniai paukščiai (Eurypygae) [1-1]
   • Pobūris Kariaminiai paukščiai (Cariamae) [2-2]
   • Pobūris Eininiai paukščiai (Otidides) [11-25]
  • Būrys Sėjikiniai paukščiai (Charadriiformes) [91-343]
   • Pobūris Sėjikiniai paukščiai (Charadrii) [60-216]
   • Pobūris Kiriniai paukščiai (Lari) [20-105]
  • Būrys Smiltvištiniai paukščiai (Pterocliformes) [2-16]
  • Būrys Karveliniai paukščiai (Columbiformes) [42-309]
  • Būrys Papūginiai paukščiai (Psittaciformes) [84-354]
  • Būrys Gegutiniai paukščiai (Cuculiformes) [34-159]
   • Pobūris Turakiniai paukščiai (Musophagae) [6-23]
   • Pobūris Gegutiniai paukščiai (Cuculi) [28-136]
  • Būrys Pelėdiniai paukščiai (Strigiformes) [27-205]
  • Būrys Lėliniai paukščiai (Caprimulgiformes) [20-118]
   • Pobūris Guachariniai paukščiai (Steatornithes) [1-1]
   • Pobūris Lėliniai paukščiai (Caprimulgi) [19-117]
  • Būrys Čiurliniai paukščiai (Apodiformes) [122-424]
   • Pobūris Čiurliniai paukščiai (Aprodi) [19-92]
   • Pobūris Kolibriniai paukščiai (Trochili) [102-328]
  • Būrys Peliniai paukščiai (Coliiformes) [2-6]
  • Būrys Trogoniniai paukščiai (Trogoniformes) [8-39]
  • Būrys Žalvarniniai paukščiai (Coraciiformes) [50-214]
   • Pobūris Tulžiniai paukščiai (Alcedines) [24-107]
   • Pobūris Bitininkiniai paukščiai (Meropes) [3-25]
   • Pobūris Žalvarniniai paukščiai (Coracii) [6-18]
   • Pobūris Ragasnapiniai paukščiai (Bucerotes) [17-64]
  • Būrys Žakamariniai paukščiai (Galbuliformes) [17-53]
  • Būrys Geniniai paukščiai (Piciformes) [51-349]
  • Būrys Žvirbliniai paukščiai (Passeriformes) [1260-5922]
   • Pobūris Plačiažiotiniai paukščiai (Eurylaimi) [12-49]
   • Pobūris Krosniniai paukščiai (Furnarii) [134-625]
   • Pobūris Tironiniai paukščiai (Tyranni) [151-558]
   • Pobūris Naujosios Zelandijos pitiniai paukščiai (Acanthisittae) [2-3]
   • Pobūris Lyrauodeginiai paukščiai (Menure) [2-4]
   • Pobūris Tikrieji giesmininkai (Oscines) [959-4683]


Literatūra

 • WoRMS (2011). Aves. Accessed through: World Register of Marine Species. (Žr. tikrinta 2011-02-18)
 • Margulis, L.; Schwartz, K.V. (1998). Five Kingdoms: an illustrated guide to the Phyla of life on earth. 3rd edition. Freeman: New York, NY (USA). ISBN 0-7167-3027-8. xx, 520 pp. Žr.
 • Margulis, L.; Schwartz, K.V. (1982). Five Kingdoms : an illustrated guide to the phyla of life on earth. Second edition. Freeman. Žr.
Nuorodos


 • Aves kitos nuorodos.


Šaltiniai

 1. 1,0 1,1 Mačionis A., Stuburinių zoologija. Vilnius: Mokslas, 1989.
 2. J. Mikulevičienė, M. Purlienė, K Grinkevičius, D. Skurauskienė. Biologijos vadovėlis VII klasei, 2 knyga.
 3. Logminas V., Nedzinskas V., Drobelis E. ir kt., Lietuvos fauna. Paukščiai, I tomas. Vilnius: Mokslas, 1990.
 4. Paukščių pavadinimų žodynas. Sud. M. Žalakevičius, I. Žalakevičienė. - Vilnius: Vilniaus universiteto Ekologijos institutas, 2009. - 1223 p. - P. 14. ISBN 978-9986-443-46-9.
 5. 5,0 5,1 Aves arba Aves. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 212
 6. 6,0 6,1 Aves. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174371
 7. 7,0 7,1 Aves. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 695
 8. Accipitriformes arba Accipitriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7191147
 9. Accipitriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 823961
 10. Accipitriformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2942901
 11. Anseriformes arba Anseriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1108
 12. Anseriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174982
 13. Anseriformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 8024
 14. Apodiformes arba Apodiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1448
 15. Apodiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177993
 16. Apodiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 8020
 17. Bucerotiformes arba Bucerotiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 716
 18. Bucerotiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553435
 19. Bucerotiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 8017
 20. Charadriiformes arba Charadriiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192402
 21. Charadriiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 176445
 22. Charadriiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2917972
 23. Ciconiiformes arba Ciconiiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 839
 24. Ciconiiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174770
 25. Coliiformes arba Coliiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 721
 26. Coliiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178091
 27. Coliiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7979
 28. Columbiformes arba Columbiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1446
 29. Columbiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177038
 30. Columbiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7976
 31. Coraciiformes arba Coraciiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1447
 32. Coraciiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178102
 33. Craciformes arba Craciformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1443
 34. Craciformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553431
 35. Cuculiformes arba Cuculiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1492
 36. Cuculiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177816
 37. Cuculiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7596
 38. Falconiformes arba Falconiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7191407
 39. Falconiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 175262
 40. Falconiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2869903
 41. Galbuliformes arba Galbuliformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 722
 42. Galbuliformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553434
 43. Galbuliformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 1592
 44. Galliformes arba Galliformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 723
 45. Galliformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 175693
 46. Gaviiformes arba Gaviiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192754
 47. Gaviiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174466
 48. Gaviiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2923425
 49. Gruiformes arba Gruiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1493
 50. Gruiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 176147
 51. Gruiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7578
 52. Musophagiformes arba Musophagiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1444
 53. Musophagiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553438
 54. Musophagiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7575
 55. Passeriformes arba Passeriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 729
 56. Passeriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178265
 57. Pelecaniformes arba Pelecaniformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7190953
 58. Pelecaniformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174670
 59. Pelecaniformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2918020
 60. Phaethontiformes arba Phaethontiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7190987
 61. Phaethontiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 823962
 62. Phaethontiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 10553288
 63. 63,0 63,1 Žalakevičius M., Žalakevičienė I., Šiuolaikinių paukščių poklasės (Neornithes) dabartinė klasifikacinė sistema: naujai aprobuoti lietuviški pavadinimai ir naujausia statistika // Acta Zoologica Lituanica, 2009, Volumen 19, Numerus 4. ISSN 1648-6919Pavyzdinis straipsnis Straipsnis „Paukščiai“ yra paskelbtas pavyzdiniu, taigi pripažintas vienu geriausių lietuviškosios Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui straipsnių. Jei matote, kaip pagerinti straipsnį nekenkiant prieš tai darytam darbui, visada prašome prisidėti.Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 121% (+40575-7030=33545 wiki spaudos ženklai).