Popierius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Popieriaus lapas

Popierius – plona, plokščia medžiaga, gaminama presuojant pluoštą. Paprastai naudojamas natūralus pluoštas celiuliozės pagrindu, dažniausiai gaminamas iš medienos masės (dažniausiai minkštos medienos, pavyzdžiui, kanadinės eglės). Kartais naudojamas medvilnės, lino ar kanapių pluoštas.

Istorija[taisyti]

Popieriaus išradėju laikomas Cai Lunas (Kinija), 105 metais pirmasis aprašęs popieriaus gamybą. Kinai augalinę žaliavą rankiniu būdu trindavo akmeniniuose grūstuvuose su vandeniu. Skystą plaušinę masę semdavo semiamąją forma, ant rėmo ištemptu tinkleliu. Nutekėjus vandeniui, ant tinklelio likdavo plonas susipynusių plaušų sluoksnis. Taip suformuotą popieriaus lapą perkeldavo ant audeklo, nuspausdavo, džiovindavo, lygindavo, pjaustydavo. Kinai popieriaus gamybos būdą ilgai slėpė. Tik 610 metais popierių pradėjo gaminti japonai. 751 šį popieriaus gamybos būdą iš kinų belaisvių sužinojo arabai. Jie pradėjo naudoti kanapinius, lininius, vėliau ir medvilninius skudurus. Juos pjaustydavo, virindavo katiluose su kalkėmis, mirkydavo, po to trindavo grūstuvuose. Tokia popieriaus žaliava buvo naudojama iki XIX a. Iš arabų popieriaus gamyba paplito Egipte, Šiaurės Afrikoje, apie XII a. pasiekė Ispaniją, vėliau ir kitas Europos šalis.

Gamyba iš popieriaus Senovės Kinija.

Gamyba[taisyti]

Tiek rankiniu būdu, tiek ir mašinomis, popieriaus procesą sudaro keli žingsniai:

Degimas[taisyti]

Įprastas popierius įsiliepsnoja nuo 242 laipsnių Celsijaus temperatūros.

Pluošto paruošimas[taisyti]

Popieriaus gamybai naudojama medžiaga pirmiausiai paverčiama vientisa mase, maišant pluoštą su skysčiu. Kadangi naudojamos natūralios medžiagos, dažnai prireikia daugelio atskyrimo ir plovimo fazių. Išskyrus pluoštą, kartais jis balinamas arba džiovinamas siekiant pakeisti popieriaus išvaizdą.

Lapų formavimas[taisyti]

Medienos masė toliau skiedžiama vandeniu iki labai skysto skiedinio. Skiedinys nufiltruojamas per smulkų rėtį, o ant rėčio lieka pluošto sluoksnis. Šiame gamybos etape galima įspausti vandens ženklus. Pluošto sluoksnis vėliau presuojamas ir džiovinamas.

Pagerinimas[taisyti]

Neapdirbtas popierius yra labai absorbuojantis ir nėra tinkamas rašymui ar spausdinimui, todėl reikalingas papildomas apdirbimas, vadinamas glitavimu ar šlichtavimu.

Glitas paprastai sudarytas iš polimerų, sukuriančių geresnį spausdinimo paviršių. Dažnai naudojamas krakmolas, taip pat polivinilo acetatas (PVA), bet taip pat naudojamos ir įvairios kitos medžiagos.

Taip pat kartais paviršius dengiamas, siekiant padaryti jį lygesnį. Neapdirbto popieriaus paviršius yra šiurkštus, todėl naudojamas lateksinis padengimas, taip pat kitos medžiagos (kaolinas, kalcio karbonatas). Blizgesio efektas pasiekiamas dengiant popierių permatoma medžiaga.

Džiovinimas[taisyti]

Popierius gamybos metu džiovinamas keletą kartų, nes džiovintas popierius yra žymiai tvirtesnis.

Senųjų knygų.
Kalendorius lyginimo popieriaus.

Panaudojimas[taisyti]

Daugiausia popierius naudojamas plonais lakštais, rašyti, spausdinti ir pan. Taip pat jis yra svarbus kaip pakavimo medžiaga, statybinė medžiaga (tapetai), be to – higieninėms reikmėms, įvairioms meno formoms kurti.

Pavadinimas Savybės Naudojimas
Rašomasis popierius Lygus paviršius, medienos masės kiekis artimas jos nebuvimui Laiškų, dokumentų, rašomųjų mašinėlių popierius
Spaudos popierius Lygus ar šiurkštus paviršius, medienos masės kiekis artimas jos nebuvimui Laikraščiams, plakatams, katalogams, knygoms
Kopijavimo popierius Lygus ar šiurkštus paviršius, perregimas Fotoalbumų įdėklai
Ferzaco popierius Lygus ar šiurkštus paviršius, baltas ir spalvotas Knygų, žemėlapių ir dėžių klijavimui
Impregnuotas popierius Su alyva, parafinu ir t. t. Įmirkytas specialiomis medžiagomis, kad būtų mažiau laidus vandeniui Padengimui
Braižymo kartonas Geros kokybės, tvirtas kartonas, atsparus susitrynimui Anketoms ir braižymui
Plakatinis kartonas Lygus paviršius, vidutiniškai plonas, akinamai baltas Kartono modeliams, pasams ir t. t.
Fotografinis kartonas Dramblio kaulo spalvos, rudas ir juodas Fotoalbumų įdėklams
Aplankų kartonas Lygus paviršius, labai tvirtas, elastingas Aplankams, įdėklams
Pilkasis kartonas Lygus paviršius, labai tvirtas, elastingas Visiems darbams kur reikia kartono
Medžio kartonas Šiurkštus paviršius, nelabai tvirtas, lengvai lūžta Paveikslų nugarėlėms, tarpinėms
Šiaudinis kartonas Geltonai rudas, lengvai lūžta; pigiausias Įpakavimo dėžutėms, paveikslų nugarėlėms

Susiję straipsniai[taisyti]

Vikiteka
Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+7826-124=7702 wiki spaudos ženklai).