Raumeninis audinys

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Musculoesqueleticovoluntario.jpg

Raumeniniai audiniai – viena iš 4 pagrindinių gyvūnų audinių grupių. Jie atlieka judėjimo funkciją, nes sudaryti iš ypatingų ląstelių - miocitų, kurie gali susitraukti. Šios ląstelės cheminę energiją paverčia mechanine energija. Be raumeninių ląstelių į raumeninio audinio sudėtį įeina kolageninis jungiamasis audinys ir nervinio audinio elementai. Kūnas juda susitraukinėjant ir atsipalaiduojant raumenims.

Raumeninis audinys pagal kilmę, morfologinius požymius ir funkcijas yra skirstomas į 3 rūšis:

  • Griaučių skersaruožiai raumenys sudaryti iš ilgų, ruožuotų (dėl aktino ir miozino siūlų), daugiabranduolių, cilindro formos ląstelių. Jos susitraukinėja valingai, todėl galime koordinuoti savo judesius.
  • Lygieji raumenys sudaro skrandžio sienelę, stemplę ir daugelį kitų vidaus organų, kurie geba lėtai išsitempi ir susitraukti. Ląstelės neruožuotos, verpstės formos, vienabranduolės. Susitraukinėja nevalingai, todėl negalime sąmoningai priversti savo vidaus organus atlikti kokį nors veiksmą, taip pat praktiškai negalime pasipriešinti, kai prasideda vėmimo procesas.
  • Širdies skersaruožis raumuo turi tiek lygiųjų, tiek griaučių skersaruožių raumenų savybes, bet tai nėra skirtingų ląstelių mišinys. Jis sudarytas iš ruožuotų, vienabranduolių ląstelių, kurios šakojasi, jungiasi viena su kita įterptinėmis plokštelėmis, ir taip sudaro tvirtą vientisą raumens masę - miokardą. Jis susitraukinėja nevalingai, tačiau griežtai kontroliuojant ir reguliuojant parasimpatinei nervų sistemai.

Raumeninis audinys vystosi iš įvairių šaltinių, todėl raumenys skirstomi į 5 tipus pagal histogenezę:

  1. Epidermaliniai (mioepitelinės ląstelės),
  2. Neuraliniai (rainelės raumenys),
  3. Mezenchiminiai (lygieji raumenys),
  4. Celominiai (širdies ruožuotasis raumeninis audinys),
  5. Miotominiai (griaučių ruožuotasis raumeninis audinys).


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+2893-110=2783 wiki spaudos ženklai).