Sanskritas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Sanskritas
(संस्कृत)
Kalbama: Indijoje
Kalbančiųjų skaičius: 190 000 kaip antrąja kalba (kalbančiųjų kaip gimtąja nėra)
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių: -
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

Indoiranėnų
 Indoarijų

Rašto sistemos: Devanagari, Granta (pietuose), kitos vietinės sistemos
Oficialus statusas
Oficiali kalba: -
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1: sa
ISO 639-2: san
ISO 639-3: san

Sanskritas (skr. संस्कृत, saṁskṛtadirbtinis, apdorotas, sutvarkytas, puikus) – klasikinė Indijos kalba, priskiriama indoeuropiečių kalbų šeimai. Buvo ir dažnai tebėra naudojama kaip liturginė induizmo, budizmo ir džainizmo kalba. Vartojama iš brahmi kilusi devanagari rašto atmaina.

Tradiciškai išskiriami du sanskrito kalbos raidos etapai: Vedų sanskritas ir klasikinis sanskritas. Nors dabar vyksta diskusijos ar klasikinis sanskritas tikrai gimė Vedų kalbos pagrindu.

Sanskrito reikšmę Indijos kultūroje galima palyginti su lotynų kalba krikščioniškoje Europoje. Nors abi kalbos laikomos mirusiomis, tačiau religiniais, moksliniais tekstais bei grožine literatūra išsilaikė iki šių dienų.

Kilmė ir istorija

Sanskritas priklauso indoeuropiečių kalbų šeimos indoarijų šakai. Spėjama, kad indoeuropiečiai į Indiją atsikraustė 1500–500 metų pr. m. e. periodu, kartu atsinešdami ir besiformuojančią žodinę Vedų tradiciją. Jos užrašytos Vedų kalba tik II amžiuje pr. m. e.

Klasikinis sanskritas gimė maždaug V amžiuje pr. m. e. Tuo metu gyvenęs gramatikas Paninis suformulavo ir aprašė sanskrito gramatiką supaprastindamas ir išvalydamas nuo kai kurių archaiškų formų. Dėl jo reikšmės klasikinis sanskritas kartais dar vadinamas Paninio sanskritu.

Sanskritas ir lietuvių kalba

Kadangi tiek sanskritas, tiek lietuvių kalba yra labai archaiškos, yra nemažai giminingų ir panašių žodžių, turinčių vienodą ar artimą reikšmę. Pavyzdžiui: agnis - ugnis, vajus - vėjas, aśru - ašara, avis - avis, aśvā - ašva, kumelė, kūrmas - kurmis, devas - Dievas, navyas - naujas, madhu - medus, vīrás - vyras, svapnas - sapnas, sanas - senas, sravati - srovena, śvaśuras - šešuras ir daug kt. Be to, kalbos panašios ir savo morfologija: skr. asmi - asi - asti = liet. esu - esi - esti.

lietuviškai: Dievas davė dantis, Dievas duos duonos.

Sanskritu: Devas adadat datas, Devas dasyati dhanas.

Sanskritas ir tarptautinė komunikacija

Nemažai sanskrito žodžių buvo perimti kai kurių Europos kalbų ar netgi yra tapę tarptautiniais: avataras, arijas, ašramas, bagvanas, čakra, guru, mantra, svastika, joga.

Gramatika

Sanskritui būdingas redukuotas vokalizmas, sudėtingas konsonantizmas, kiekybinė balsių kaita. Yra 8 linksniai, 3 giminės, 3 skaičiai, sudėtinga veiksmažodžio laikų ir nuosakų sistema, 3 rūšys. Išplėtota sudurtinių žodžių daryba, daug sinonimų.

Taip pat skaitykite

Nuorodos

Wikipedia
Vikipedija Sanskritas

Vikiteka
Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+7135-77=7058 wiki spaudos ženklai).