Skaitmeninė televizija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Skaitmeninė televizija – televizijos tipas, kai vaizdas ir garsas perduodamas skaitmeniniu signalu. Skaitmeninės televizijos, kuri Lietuvoje atsirado palyginti neseniai, pirmtakas – analoginė televizija.

Transliavimo būdas[taisyti]

Skaitmenininis signalas yra daug atsparesnis įvairiems trukdžiams, todėl televizoriaus ekrane rodomas daug kokybiškesnis vaizdas, kuris gali būti pateikiamas standartine raiška (768×576 arba 1024×576 taškų rezoliucija, 4:3 arba 16:9 vaizdo formatas) arba didele raiška (1280×720 (formuojama kadrų) arba 1920×1080 (formuojama puskadrių). Skaitmeninis signalas glaudinamas šalinant žmogaus akimi nepastebimas vaizdo detales. Be to, skaitmeninės televizijos transliuotojams suteikiama galimybė į vieną dažnių ruožą sutalpinti ne vieną (kaip analoginėje televizijoje), bet nuo 4 iki 10 atskirų televizijos kanalų.

Norint žiūrėti skaitmeninę televiziją reikia tam pritaikyto televizoriaus arba specialaus TV priedėlio (imtuvo).

Skaitmeninė televizija suteikia transliuotojams daugiau galimybių teikti įvairias paslaugas: pasirinkti programos transliacijos ar subtitrų kalbą, rengti elektroninį programų gidą ir kt.

Skaitmeninės televizijos standartai[taisyti]

Labiausiai paplitęs DVB (angl. Digital Video Broadcasting) tarptautinis standartas. Vaizdui glaudinti naudojamas MPEG, MPEG-2, MPEG-4/AVC (H.264) standartas. DVB skiriama į keturis tipus: DVB-T (antžeminė televizija), DVB-S ir DVB-S2 (palydovinė televizija), DVB-C (kabelinė ir mikrobangė televizija) bei DVB-H (mobilioji televizija). Lietuva, viena iš pirmųjų pasaulyje jau naudoja MPEG-4/AVC (H.264) standartą.

Skaitmeninės televizijos rūšys[taisyti]

Antžeminė skaitmeninė televizija (DVB-T)[taisyti]

2002 m. sausio mėn. pradėtos eksperimentinės skaitmeninės televizijos programų transliacijos 53 televizijos kanalu, o nuo 2004 metų rugsėjo mėnesio Lietuvos radijo ir televizijos komisija išdavė licencijas nuolatinei antžeminės skaitmeninės televizijos transliacijai. Iki 2009-ųjų metų pradžios skaitmeninės TV tinklas turėtų aprėpti ne mažiau kaip 95 proc. Lietuvos teritorijos, o 2012-aisiais turėtų būti pradėtas laipsniškas analoginės antžeminės televizijos perjungimas į skaitmeninę TV. Iki tol Lietuvoje veiks ir analoginė, ir skaitmeninė televizija.

Skaitmeninė eterinė (antžeminė) televizija Lietuvoje transliuojama MPEG-4/AVC (H.264) formatu. Jau šiuo metu Lietuvoje DVB-T (angl. Digital Video Broadcast Terrestial) standartu transliuojama apie 10 lietuviškų kanalų ir apie 30 koduotų kanalų.

Norint žiūrėti antžeminę skaitmeninę televiziją reikalingas transliavimo formatui pritaikytas televizorius arba TV priedėlis. Esant nedideliam atstumui iki siųstuvo ir geroms priėmimo sąlygoms tinka ir įprastinė analoginiam signalui pritaikyta decimetrinė antena. Esant prastesnėms sąlygoms skaitmeniniam signalui priimti geriausiai tinka logoperiodinė antena, pasižyminti dideliu efektyvumu, mažais savaisiais iškraipymais ir plokščia bei tolygia dažnine stiprinimo charakteristika. Esant tolimam atstumui ir prastoms priėmimo sąlygoms dažniausiai yra naudojama X tipo banginio kanalo antena, pasižyminti ne tokiomis geromis savybėmis priimant skaitmeninį signalą, tačiau turinti ypač didelį stiprinimą, siaurą kryptingumą ir tiesiškai kylančią dažninę stiprinimo charakteristiką. Dėl netiesiškos ir nestabilios charakteristikos, būdingos analoginiam signalui pritaikytoms antenoms, priimant prastą signalą gali susidaryti didelis signalo stiprumo pokytis tarp skirtingo dažnio kanalų, kas turi tendenciją išderinti ir sutrikdyti skaitmeninio imtuvo darbą.

Kabelinė skaitmeninė televizija (DVB-C)[taisyti]

Daugelis kabelinės televizijos tiekėjų Lietuvoje pamažu pereina nuo kabelinės analoginės prie kabelinės skaitmeninės televizijos standarto (DVB-C, angl. Digital Video Broadcast Cable). Šis standartas užtikrina daug geresnę vaizdo ir garso kokybę. Jau daugelyje Europos šalių naudojamas DVB-C formatas kabeliniais tinklais transliuojamai televizijai.

Norint žiūrėti kabelinę skaitmeninę televiziją, būtinas tam pritaikytas televizorius arba DVB-C formato TV priedėlis. Norint žiūrėti koduotus kanalus, reikia įsigyti iškodavimo kortelę iš transliuotojo arba jo atstovo.

Palydovinė skaitmeninė televizija (DVB-S)[taisyti]

Palydovinė skaitmeninė televizija pasiekiama daugelyje vietovių, įmanoma žiūrėti keletą šimtų skirtingų televizijos programų. Palydovinės skaitmeninės televizijos standartas DVB-S ir DVB-S2 (angl. Digital Video Broadcast Satellite).

Norint žiūrėti palydovinę skaitmeninę televiziją reikia įsigyti palydovinės TV komplektą, į kurį įeina antena, signalo priėmimo galvutės ir skaitmeninis DVB-S imtuvas. Norint žiūrėti koduotus kanalus, reikia įsigyti iškodavimo kortelę iš transliuotojo arba jo atstovo. Lietuvoje mokamos palydovinės skaitmeninės televizijos paslaugas teikia VIASAT. Signalas iš palydovo „Astra“ aprėpia visą Lietuvą.

Per IP tinklus (IPTV)[taisyti]

IPTV (angl. IP TV – Internet Protocol Television) transliuojama interneto ir telefonijos tinklais.

Skaitmeninės televizijos per telefonijos tinklus priėmimui reikia turėti interneto ryšio įrangą ir gerą interneto ryšį. Skaitmeninės IPTV žiūrėjimui reikalingas TV priedėlis. Norint žiūrėti koduotus kanalus, reikia įsigyti iškodavimo kortelę iš transliuotojo arba jo atstovo. Lietuvoje IPTV paslaugas teikia UAB Penki kontinentai (Skynet), UAB Alpha komunikacijos KAVA , Teo Lt (IPTV kanalų paketas GALA), taip pat megaNET tinklas.

Mikrobangė skaitmeninė televizija (DVB-C)[taisyti]

Analoginė mikrobangė skaitmeninė televizija buvo gera dėl to, kad perduodami televizijos kanalai nebuvo koduojami ir kiekvienas, esantis patikimoje priėmimo zonoje, galėjo žiūrėti šiuos kanalus nieko nemokėdamas, įsigijęs tik tam pritaikytą „Lenkišką“ anteną. 2008 metais mikrobangės daugiakanalės televizijos transliuotojai (Mikrovisata, Balticum TV ir kiti) pereina prie skaitmeninio formato.

Mobilioji skaitmeninė televizija (DVB-H)[taisyti]

Sukurtas standartas DVB-H (angl. Digital Video Broadcast Handheld), kuris leis transliuoti skaitmeninę televiziją į mobiliuosius telefonus. Tokiam televizijos signalui priimti reikia turėti specialų telefoną.

Didelės raiškos skaitmeninė televizija (HDTV)[taisyti]

Tai itin aukštos kokybės vaizdo ir garso transliavimo formatas. Tačiau kad būtų galima matyti HDTV, reikia tokį vaizdą ir garsą galinčio atkurti televizoriaus.

Šiuo metu, beveik visi nauji televizoriai yra pritaikyti priimti itin geros kokybės vaizdo ir garso transliacijas, todėl vis daugiau kanalų yra transliuojami HDTV formatu.

Nuorodos[taisyti]

Portal
Vikisritis: Televizija
Commons-logo.svg.png Vikiteka: Skaitmeninė televizija – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+8148-17=8131 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti