Teosofija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Šis straipsnis yra apie religinį mistinį sąjūdį. Apie filosofinę religinę doktriną skaitykite straipsnyje Teosofija (filosofinė doktrina).
Teosofijos judėjimo emblema.

Teosofija (gr. theos – dievas + sophia – išmintis, žinojimas) – religinis mistinis sąjūdis, genetiškai susijęs su Rytų religijomis. Jis skelbia, kad su Dievu galima susilieti metempsichozės būdu. Šio judėjimo pradžia laikomi 1875 m., kai rusė H. Blavatskaja Niujorke įsteigė teosofų draugiją. Vėliau šios draugijos centras persikėlė į Madrasą. Svarbiausias teosofų draugijos tikslas buvo lyginamasis įvairių religijų tyrimas, siekiant atskleisti bendrą religinių simbolių prasmę, sukurti universalią ir nedogmatišką religiją bei propaguoti ją visuose kraštuose, ypač tarp inteligentijos.

Kuriamoje doktrinoje buvo eklektiškai jungiami budizmo, brahmanizmo, krikščionybės, okultizmo elementai. Teosofai tiki, kad Didžiosios Baltosios Brolijos mokytojai, prie kurių priskiriamas ir Jėzus Kristus, yra tobuli tapę žmonės, kreipiantys žmonijos istoriją. Viešpats Mitra, Viešpats Krišna, Viešpats Buda ar Viešpats Kristus esą tik skirtingi tos pačios esybės vardai.

XX a. pr. nuo teosofų draugijos atsiskyręs R. Šteineris sukūrė antroposofiją.

Vydūnas propagavo teosofijos idėjas Lietuvoje.[1]

Šaltiniai[taisyti]

  1. Teosofija. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, XI t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1983. T.XI: Šternbergo-Vaisius

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius (+2843-0=2843 wiki spaudos ženklai).