The Black Eyed Peas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
The Black Eyed Peas
Black Eyed Peas at Walmart meeting.jpg
Biografija
Dar žinoma BEP
Kilmė Los Andželas (Kalifornija), JAV
Žanras Hip Hop
R&B
Šokių muzika
Aktyvumo metai 1998-dabar
Įrašų kompanija Interscope, A&M
Susijusi
veikla
Justin Timberlake, Esthero, Dante Santiago, Sergio Mendes, Pussycat Dolls, Macy Gray
Svetainė www.blackeyedpeas.com
Nariai
will.i.am (1995–)
apl.de.ap (1995–)
Taboo (1995–)
Fergie (2002–)
Buvę nariai
Kim Hill (1995–2000)

The Black Eyed Peas (BEP) yra Jungtinių Amerikos Valstijų muzikos grupė, atliekanti kūrinius R&B, repo ir hip hopo stiliumi. Susikūrė 1995 m. Grupę sudaro will.i.am, apl.de.ap, Taboo ir Fergie. Nuo jų 2003 m. albumo sėkmės Elephunk grupė pardavė daugiau nei 18 milijonų albumų kopijų, bei 9 milijonus singlų kopijų. Grupė yra viena iš septyniolikos atlikėjų, kurie Billboard Hot 100 tuo pačiu metu užėmė 1 ir 2 vietas.

The Black Eyed Peas yra pelniusi prestižinius „Grammy“ apdovanojimus. Grupė 2005 m. gegužės 30 d. koncertavo ir Vilniuje Vingio parke.

Turinys

Karjera

1995: The Atban Klann

Pagrindinis straipsnis – Atban Klann.

Atban Klann, (A Tribe Beyond a Nation) buvo hiphopo muzikos grupė, kurią sudarė Will 1X, apl.de.ap, Mookie Mook, DJ Motiv8 & Dante Santiago.

1992 m. grupė pasirašė kontraktą su Ruthless Records, debiutavo atlikėjo Eazy-E EP'e 5150: Home 4 tha Sick dainoje Merry Muthaphuckkin' Xmas. Netrukus grupė įrašė, ir turėjo išleisti 1992 m. spalio 6 d. savo debiutinį studijinį albumą Grass Roots. Tačiau, dėl nežinomų priežasčių, albumas buvo neišleistas ir 1995 m. po Eazy-E’s mirties, įrašų kompanija nutraukė sutartį su grupe. Will 1X pakeitė savo vardą į will.i.am, ir prie Atban Klann dueto prisidėjo Taboo, ir susikūrė nauja grupė Black Eyed Peas.

1998-2001: Behind the Front ir Bridging the Gap

Pagrindiniai straipsniai – Behind the Front ir Bridging the Gap.
The Black Eyed Peas 2001 m.

Grupė pasirašiusi kontraktą su įrašų kompanija Interscope Records, 1998 m. išleido debiutinį albumą Behind the Front. Albumas susilaukė kritikų labai gerų atsiliepimų. Singlas "Joints & Jams" iš albumo, tapo Oskaru apdovanoto filmo Bulvortas vienu iš garso takelių. Taip pat 1999-ųjų metų MTV vaizdo klipų apdovanojimuose "Joints & Jams" vaizdo klipas buvo nominuotas "Geriausių specialiųjų efektų" kategorijoje.[1] Antrasis grupės studijinis albumas Bridging the Gap buvo išleistas 2000 m. Vienas šio albumo singlas, daina "Request Line" atlikta su dainininke Macy Gray, pakilo į JAV Top 40-uką ir tapo pirmuoju kiek žymesniu grupės hitu. 2001-ųjų balandį tope apsilankęs kūrinys sulaukė dėmesio ir MTV apdovanojimuose – ten jis buvo nominuotas geriausio hip-hop’o vaizdo klipo kategorijoje. Buvo parduota daugiau nei 1.2 milijono Bridging the Gap albumo kopijų pasaulyje.

2003-2004: Elephunk

Pagrindinis straipsnis – Elephunk.
The Black Eyed Peas 2005 m. su naująją nare Fergie.

2003 m. buvo išleistas trečiasis studijinis albumas Elephunk, kuris grupei atnešė tarptautinę sėkmę, bei buvo pirmasis komerciškai sėkmingas albumas. Šiame albume debiutuoja nauja vokalistė Stacy "Fergie" Ferguson, kuri pakeitė Kim Hill. Pirmiausiai, Nicole Scherzinger (Pussycat Dolls pagrindinė vokalistė) turėjo prisijungti prie grupės, tačiau ji vis dar buvo Eden's Crush narė. Ji vėliau supažindino Fergie su Will. I. Am.

Pirmasis singlas iš Elephunk buvo "Where is the Love?", singlas įrašytas su Justin Timberlake ir tapo Black Eyed Peas' pirmuoju tarptautiniu hitu. Nors JAV ši daina pasiekė #8 Billboard Hot 100 tope, tačiau visur, kaip Australijoje ir Jungtinėje Karalystėje pasiekė #1 vietą. Antrasis singlas "Shut Up" pasiekė #2 JK, o kitose Europos šalyse kaip Prancūzijoje ir Vokietijoje pasiekė #1, bei išsilaikė šioje vietoje daugiau nei 2 savaites. Yra parduota daugiau nei 8 milijonai albumo kopijų pasaulyje.

Trečiasis singlas skirtinga nuo Elephunk versijos, daina "Hey Mama". Ji susilaukė daug dėmesio, kai ji buvo panaudota iPod reklamoje.

Per 2004 m. Black Eyed Peas' koncertą Azijoje, grupės nario apl.de.ap gyvenimo istoriją televizijos draminiame laidoje pavadinimu Maalaala Mo Kaya ("Ar prisimintum"). Per šią laidą buvo papasakota apie jo skurdžią vaikystę Filipinuose. "The Apl Song", paskutinis singlas iš albumo, atliekamas Tagalų kalba, taip pat pasakoja apie jo gyvenimą. Vaizdo klipas singlo, yra skirtas Filipinams, kurie kovėsi Antrajame pasauliniame kare. Ši daina pasiekė #1 vietą Filipinuose.

Black Eyed Peas' daina "Let's Get Retarded" buvo pakeista į "Let's Get It Started" NBA finalo reklamai. Daina tapo populiari ir užėmė #21 vietą JAV Hot 100, #11 Jungtinėje Karalystėje, ir #2 Australijoje. Ši daina tapo komedijos Kaip Haroldas ir Kumaras kaifą gaudė garso takeliu. Be to, "Let's Get It Started" grupei laimėjo pirmąjį Grammy apdovanojimą. Elephunk buvo atestuotas JAV, JK, Vokietijoje ir kt. Europos šalyse albumas buvo atestuotas platininiu ar auksiniu albumu. [2] [3]

2004 m. The Black Eyed Peas pradėjo Elephunk Tour, koncertinį turą po Afriką ir Europą.

2005-2007: Monkey Business

Pagrindinis straipsnis – Monkey Business.
The Black Eyed Peas prieš koncertą pasirašinėja fanams.

Grupė 2005 m. gegužės 30 d. koncertavo Vilniuje Vingio parke, kur pristatė naujas dainas iš naujojo albumo. O jau 2005 m. birželio 7 d. buvo išleistas ketvirtasis grupės studijinis albumas pavadinimu Monkey Business. Daugiausiai dainų šiam albumui, grupė sukūrė 2004 m. koncertinio Black Eyed Peas/N*E*R*D turo autobuse. Pirmasis singlas iš albumo "Don't Phunk with My Heart", buvo iki tol geriausiai pasirodęs grupės singlas JAV topuose, daina užėmė #3 vietą Hot 100. Taip pat ši daina pelnė Grammy apdovanojimą kategorijoje "Geriausias grupės ar dueto repo pasirodymas". Pirmasis singlas taip pat pasiekė trečiąją vietą JK, penktąją vietą Kanadoje, o Australijoje net tris savaites išsilaikė pirmoje vietoje. "Don't Lie", antrasis singlas nepakartojo pirmojo singlo pasisekimo JAV, tačiau užėmė aukštas vietas JK ir Australijoje. "My Humps", iškart pasiekė komercinę sėkmę Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau gan mažą radijo eterį dėl dainos žodžių. Šis singlas taip pat pasiekė aukštas vietas topuose, ir tapo ketvirtuoju grupės #1 vietos hitu Australijoje. Ši daina dėl savo dainos žodžių buvo dažnai peikiama kritikų. [4] Grupės paskutinis komercinis singlas buvo "Pump It", kuriame panaudota dainos "Misirlou" elementai. Daina pasiekė 8 vietą Australijoje.

"Bebot" (kuris iš Filipinų kalbos reiškia "graži moteris") yra dar viena Tagalų kalba parašyta daina 2005 m. BEP albume Monkey Business. 2006 m. birželį buvo nufilmuotas vaido klipas singlui "Bebot", Los Andžele, klipe pasirodo daug Filipinų bei kitų aziejiečių gyvenančių Los Andžele.[5][6]. Šis singlas nebuvo išleistas JAV, bet buvo išleistas Filipinuose, ir kitose Azijos šalyse.

Albumas Monkey Business debiutavo antroje vietoje JAV Billboard 200, per savaitę buvo parduota daugiau nei 295,000 albumo kopijų. Vėliau JAV jis buvo atestuotas keturis kartus platininiu, ir buvo parduota daugiau nei 4.2 milijonų albumo kopijų.[7] Kanadoje albumas buvo atestuotas 6x Platininiu, ir buvo parduota daugiau nei 600,000 kopijų.

Pasak IFPI, Europoje buvo parduota daigiau nei 2 milijonai albumo kopijų.[8] Iš viso albumas parduotas 10 milijonų tiražu pasaulyje, ir tai yra kol kas sėkmingiausias BEP albumas.[9] [10]

Nors dauguma dainų iš albumo buvo hiphopo stiliaus, pop stiliaus daina "Gone Going" įrašyta kartu su Jack Johnson ir akompanuojama gitara, gavo daug radijo dėmesio.

2005 m. lapkričio 27 d. Black Eyed Peas pasirodė per Kanados Futbolo Lygos finalo pertrauka.

2005 m. rudenį, The Black Eyed Peas koncertavo su Gwen Stefani, kaip jos turo "atidarymo atlikėjai". O 2005 m. pabaigoje, jie pradėjo savo koncertinį turą po Europą. Europoje, grupė pasirodė Izraelyje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje ir Vokietijoje. O 2006 m. liepos 11 d. grupė pradėjo savo koncertinį turą Monkey Business Tour, kuris aplankė Aziją bei Šiaurės Ameriką.

2006 m. gruodžio 31 d. Black Eyed Peas koncertavo Ipanema Paplūdimyje Rio de Žaneire, Brazilijoje daugiau nei 1 milijonų žiūrovų, ir tai yra pats didžiausias grupės koncertas. Black Eyed Peas taip pat pasirodė Live Earth koncerte 2007 m. birželio 7 d. will.i.am atliko dainas "S.O.S. (Mother Nature)" ir "Help Us Out", šiame renginyje, ir šios dainos yra iš jo solinio albumo Songs About Girls.

2007 m. vasarą grupė susibūrė ir surengė koncertus Japonijoje, kur be BEP dainų pristatė savo dainas iš solinių projektų, kaip Fergie ir jos debiutinis albumas The Dutchess. 2005 m. gruodžio 10 d. the Peas pristatė John Lennon dainos "Power to the People" koverį, kuris buvo skirtas labdarai. 2007 m. ši daina peteko į John Lennon albumą Instant Karma: The Amnesty International Campaign to Save Darfur. Tą pačią dieną kai išėjo albumas, Black Eyed Peas pasirodė kartu su John Legend bei Mary J. Blige, ir atliko šį kūrinį gyvai per JK TV laidą.

2006 m. kovo 21 d. Black Eyed Peas išleido pirmąjį EP, pavadinimu Renegotiations: The Remixes, išleistas pirmiausiai per iTunes, 2006 m. kovo 21 d. Šiame albume remiksuotos šios dainos "Ba Bump", "My Style", "Feel It", "Disco Club", "They Don't Want Music", "Audio Delite at Low Fidelity", ir dainos "Like That" vaizdo klipas.

2006 kovo mėnesį, Black Eyed Peas pradėjo savo koncertinį turą Honda Civic Tour su Flipsyde ir The Pussycat Dolls.[11][12]

2007 m. Black Eyed Peas pradėjo jau trečią koncertinį turą per Monkey Business erą, turą pavadinimu Black Blue & You World Tour, per kurį aplankė daugiau nei 20 šalių, kaip Švedija, Lenkija, Rumunija, Vengrija, Pietų Afrika, Pietų Korėja, Malaizija, Indija, Indonezija, Rusija, Kazachstanas, Australija, Nigerija, Venesuela, Gvatemala, ir t. t. Šį turą rėmė kompanija Pepsi, ir Black Eyed Peas nusifilmavo keliose Pepsi reklamose, bei sukūrė reklaminį singlą vien "Pepsi" pavadinimu "More".

2008–dabar: The E.N.D.

Pagrindinis straipsnis – The E.N.D..
2009 m. BEP koncertuoja.

2009 m. birželio 9 d. buvo išleistas penktasis grupės studijinis albumas The E.N.D. ("The Energy Never Dies").[13] "Boom Boom Pow", pirmasis singlas iš albumo, pirmiausiai kovo 30 d. buvo išleistas per iTunes. Tai pimasis grupės singlas, kuris pasiekė #1 vietą Billboard Hot 100 tope, taip pat ši daina užėmė #1 vietą Australijoje, Belgijoje, Izraelyje, JK, Kanadoje bei Turkijoje. Šis singlas JAV Hot 100 tope išsilaikė pirmoje vietoje net 12 savaičių, tai daugiausiai laiko užsilaikęs tope singlas nuo 2005 m. Be to, tai buvo visų laikų sėkmingiausias daugiau nei dešimt metų grojančios grupės pasiekimas.[14] Albumas labiau techno/hiphopo/funk stiliaus nei ankstesnieji albumai. Albumas turi daug elementų, kurie, turbūt priklausys 2010 m. populiarioji muzika.[15] The E.N.D. debiutavo pirmoje vietoje JAV Billboard 200 albumų tope, buvo parduota 304,000 albumo kopijos per savaitę.

Grupės narys Taboo per interviu iProng Žurnalui sakė, jog The E.N.D. turbūt paskutinis grupės CD, kadangi tai yra "atgyvena" ir jau bus tik parsisiuntimo pavidalu albumas.[16]

Iš albumo buvo išleisti trys reklaminiai singlai per iTunes tai: "Imma Be" (gegužės 19 d.), "Alive" (gegužės 26 d.), "Meet Me Halfway" (birželio 2 d.). will. i.am teigia, kad šie singlai neturėtų būti priskirti prie tikrųjų singlų.[17]

Antrasis singlas "I Gotta Feeling", kurį prodiusavo David Guetta, debiutavo 2 pozicijoje Hot 100 tope, po "Boom Boom Pow", o vėliau jį aplenkė ir jau dvi savaites yra #1 vietoje.[18] .[19]"I Gotta Feeling" buvo grupės pats didžiausias debiutas Billboard Hot 100 tope, kai debiutavo antroje vietoje. Kol kas yra parduota 1,104,000 singlo kopijų vien JAV. [20]"I Gotta Feeling" taip pat pasiekė aukščiausiąją poziciją, ir kitose šalyse: t. y Kanadoje, Australijoje, Airijoje, Brazilijoje bei Naujoje Zelandijoje. Naujojo Zelandijoje daina buvo atestuota auksine.[21]

Liepos mėnesį grupė pasirodė "Isle of MTV" koncerte Maltoje. [22] Liepos 9 d. britų didžėjus Adam Freeland apkaltino grupę nukopijavus vieną jo dainų. Freeland teigia, kad grupė panaudojo dalį jo dainos “Mancry” savo kūrinyje „Party All The Time“, kuris yra naujausiame BEP albume.[23]

2009 m. rugsėjo mėnesį grupės pradės savo koncertinį turą pavadinimu The E.N.D World Tour, kuris kol kas aplankys Japoniją, bei Okeaniją, tačiau, manoma, kad turas užsitęs iki 2010 m. ir Manoma, kad 2010 m. turas aplankys Europą, Šiaurės Ameriką, Pietų Ameriką ir vėl sugrįš į Aziją. Pagal grupės narę Fergie turas bus didžiausias grupės istorijoje, bei bus parodyta naujos technologijos koncertuose.[24]

Grupė patvirtino, jog "Meet Me Halfway" bus sekantis singlas po "I Gotta Feeling".[25]. Singlas greit pasirodęs užkopė į Jungtinės Karalystės ir Australijos topų aukščiausią poziciją. O JAV singlas pasiekė 7 vietą ir tapo trečiuoju grupės singlu top dešimtuke iš albumo The E. N.D.

Amerikos Muzikos Apdovanojimuose grupė ne tik atliko dvi dainas bet ir laimėjo dviejose kategorijose; Mėgstamiausia Roko/Pop Grupė ir Mėgstamiausia R&B/Soul grupė.

Imma Be buvo išleistas kaip ketvirtasis singlas Jungtinėse Amerikos Valstijose 2009 m. gruodžio 15 d.. Po dviejų savaičių singlas pasiekė Billboard Hot 100 topo pirmąją vietą ir išbuvo dvi savaites joje. Ir tapo trečiuoju pirmos vietos singlu iš albumo JAV. Rock That Body buvo išleistas kaip penktasis singlas iš albumo 2010 m.

Grammy apdovanojimuose grupė ne tik koncertavo bet ir laimėjo 3 apdovanojimus iš 6 nominacijų. including Best Pop Vocal Album Albumas The E.N.D. laimėjo kategorijoje "Geriausias Pop Vokalinis Albumas", Best Pop Vocal Performance by a Group for I Gotta Feeling už "Geriausią Pop Vokalinį Grupės Atlikimą", o Boom Boom Pow laimėjo kategorijoje "Geriausias Vaizdo Klipas".

Grupės nariai

Slapyvardis Tikrasis vardas Aktyvumo metai
will.i.am William J. Adams 1995–
apl.de.ap Allan Pineda Lindo 1995–
Taboo Jaime Luis Gómez 1995–
Fergie Stacy Ann Ferguson 2002–

Buvusieji nariai

Slapyvardis Tikrasis vardas Aktyvumo metai
Kim Hill 1995–2000

Diskografija

Pagrindinis straipsnis – The Black Eyed Peas diskografija.

Studijiniai albumai

Turai

Grammy apdovanojimai

</table>

Šaltiniai


Nuorodos

Kategorija Stilius Daina Metai Pasiekimas
Geriausias grupės ar dueto POP pasirodymas Pop "My Humps" 2007 Laimėjo
Geriausias grupės ar dueto repo pasirodymas Repas "Don't Phunk with My Heart" 2006 Laimėjo
Geriausia repo daina Repas "Don't Phunk with My Heart" 2006 Nominacija
Geriausias grupės ar dueto POP pasirodymas Pop "Don't Lie" 2006 Nominacija
Geriausias pop bendradarbiavimas su vokalu Pop "Gone Going" 2006 Nominacija
Geriausia repo daina Repas "Let's Get It Started" 2005 Nominacija
Metų įrašas Bendras "Let's Get It Started" 2005 Nominacija
Geriausias grupės ar dueto repo pasirodymas Repas "Let's Get It Started" 2005 Laimėjo
Metų įrašas Bendras "Where Is the Love?" 2004 Nominacija
Geriausias repo/dainavimo bendradarbiavimas Repas "Where Is the Love?" 2004 Nominacija
Commons-logo.svg.png Vikiteka: The Black Eyed Peas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka
Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+25681-102=25579 wiki spaudos ženklai).