Turizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Tourism.png

Turizmaskelionės siekiant pailsėti, patirti naujų įspūdžių ar pasilinksminti. Nors pastaruoju metu terminas labiau reiškia išvykimą iš savo gyvenamosios ar darbinės aplinkos ribų.

. „Turizmo“ sąvoka yra kilusi iš „tour“ (lietuviškai „kelionė“) – graikų kalbos „tornos“ bei lotynų– „tornare“, reiškiančių ratą. Šis žodis reiškia, kad vykstama iš vienos vietos į kitą, tačiau grįžtant į pirmąją. Kaip terminas jis atsirado XIX a. pabaigoje ir reiškė keliavimą.

Masinio turizmo atsiradimas[taisyti]

Thomas Cook – moderniojo turizmo pradininkas

Masinio turizmo pradininku laikomas Thomas Cook, baptistų dvasininkas, XIX a. vid. aktyviai kovojęs prieš alkoholizmą.

1841 m. liepos 5 d. jis suorganizavo besigydančių nuo alkoholizmo parapijiečių išvyką į blaivybės šalininkų sambūrį Lafbore (Didžioji Britanija). Dvasininkas subūrė 570 bendraminčių ir pats jiems organizavo kelionę traukiniu bei pasirūpino šių žmonių maitinimu, nakvyne bei pramogomis, siekdamas parodyti, kad pramogos galimos ir be svaigalų. Vėliau Th. Cook ėmėsi naujų žygių – organizavomo ekskursijas traukiniais Anglijos varguomenei, vaikams ir darbininkams. Taip atsirado pirmosios turizmo agentūros ir turizmo verslo užuomazgos.

Pamatęs neįtikėtiną susidomėjimą tokio tipo kelionėmis, nuo 1845 m. Th. Cook pradėjo organizuoti ir pirmąsias komercines keliones turistams. Pirmojoje jo surengtoje pramoginėje kelionėje dalyvavo 700 žmonių.

Th. Cook vadovaujamos turizmo agentūros klientų skaičius augo, klientai organizuojamomis kelionėmis buvo patenkinti. Th. Cook pasirašinėjo sutartis su geležinkelių, transporto bendrovių, viešbučių, restoranų savininkais, pats asmeniškai sudarinėdavo maršrutus ir ieškodavo kelionių vadovų.

Verslas įgijo didesnį mastą 1851 m., kuomet Th. Cook pasiūlė kelionės paketą į Didžiąją Parodą (Great Exhibition) Londone. Už penkis šilingus, vienas asmuo galėjo nukeliauti į parodą, pavalgyti ir gauti nakvynę. Turas susilaukė milžiniškos sėkmės – vien tik Jorkšyro gyventojams parduota virš 165 000 bilietų.

Vėliau Th. Cook surengė panašią kelionę į parodą Paryžiuje. Klientams buvo pasiūlytas pilnas paketas – pasų ir vizų sutvarkymas, vertėjas, transportas, maistas, nakvynė ir kelionių čekiai.

Netrukus Th. Cook bendrovė pasiūlė turistines keliones traukiniais į daugelį Europos šalių, o 1884 m. surengė kelionę Nilo upe net 18 tūkst. žmonių.

XX a. pab.-XXI a. pr. itin paplitęs masinis turizmas, kuomet į kelialapį įtraukiamos visos paslaugos. Dalis šalių, pvz., Egiptas, Turkija, Ispanija, Graikija, Meksika tapo masinio turizmo centrais, su specialiai turistams sukurtais kurortais, paslaugomis, o populiarias turistines vietas lanko milijonai lankytojų per metus. Atsiranda nemažai masinio turizmo kritikų, pabrėžiančių neigiamą tokio turizmo įtaką gamtai, vietinėms kultūroms, gausiai lankomiems paminklams, be to, kritikuojama pati tokio turizmo koncepcija, nes į bet kurią masnio turizmo vietą atvykęs lankytojas gali rasti įprastas vakarietiškas paslaugas, taip menkai pažindamas ir pajusdamas tikrąją regiono kultūrą.

Alternatyvos[taisyti]

Kaip atsakas į masinį turizmą ėmė rastis alternatyvios turizmo paslaugos klientams, mėgstantiems ramesnę aplinką, laukinę gamtą, norintiems iš arti pažinti lankomą šalį. Kaimo turizmas, greitai išpopuliarėjęs Lietuvoje, siūlo poilsį savo šalyje, tačiau vietoje triukšmingų kurortų, teikdamas galimybę mėgautis gamta, tradicine kaimo buitimi, ekologišku maistu. Ekoturizmas didelį dėmesį skiria mažesnei ekologinei žalai, turistams siūlydamas ne tokį prabangų ir patogų, bet daugiau įspūdžių žadantį poilsį keliaujant po atokesnius gamtos kampelius, vietinių tautų gyvenvietes. Be to, didelė dalis turistų keliauja savo iniciatyva (automobiliu, autostopu, traukiniu, dviračiu ir kt.), dažnai naudodamiesi nakvynės namų, įvairių tarptautinių tinklų (pvz., „Svetingumo klubas“) paslaugomis.

Daugiausiai turistų lankomi miestai[taisyti]

10 labiausiai turistų lankomi miestai
Miestas Šalis Lankytojų (mil.) Metai
Paryžius Prancūzijos vėliava Prancūzija 15.6 2007 [1]
Londonas Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė 14.8 2008[2]
Bankokas Tailando vėliava Tailandas 10.84 2007 [3]
Singapūras Singapūro vėliava Singapūras 10.1 2008[4]
Niujorkas Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos 9.5 2008[5]
Honkongas Kinijos vėliava Kinija 7.94 2008 [6]
Stambulas Turkijos vėliava Turkija 7.05 2008[7]
Dubajus Jungtinių Arabų Emyratų vėliava Jungtiniai Arabų Emyratai 6.9 2007[8]
Šanchajus Kinijos vėliava Kinija 6.66 2007[9]
Roma Italijos vėliava Italija 6.12 2007 [3]

Šaltiniai[taisyti]

  1. Awaiting for more precise statistics France 24 / Paris's tourism office : Key figures
  2. "Key Visitor Statistics - 2008." Official website. Visit London: 2009. Nuoroda tikrinta 27 September 2009.
  3. 3,0 3,1 Caroline Bremner (2009-01-07). "Trend Watch: Euromonitor International’s Top City Destinations Ranking." Euromonitor International. Nuoroda tikrinta 2009-01-16.
  4. "Record Year For Tourism Receipts In 2008." Singapore Tourism Board: 10 January 2009. Nuoroda tikrinta 11 October 2009.
  5. "International Visitors to NYC 2008." Official website. NYC & Company: 2009. Nuoroda tikrinta 30 September 2009.
  6. "Cumulative Sameday and Overnight Visitor Arrivals Summary by Country/Territory of Residence - Jan - Dec 2008." Official website. Hong Kong Tourism Board: 22 January 2009. Nuoroda tikrinta 30 September 2009.
  7. "Istanbul Hotel Market." Colliers International: 2009. Nuoroda tikrinta 11 October 2009.
  8. Source : Dubai Tourism and Commerce Marketing (DTCM)
  9. Source: Shanghai Municipal Tourism Administration Commission. Travelmole.com

qr code


Nuorodos[taisyti]

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Turizmas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+10984-269=10715 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti