Vabzdžiai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Insecta
Vabzdžiai
Įvairūs vabzdžiai.
Vabzdžiai
Naminė bitė (Apis mallifera)
Vabzdžiai
Mokslinė klasifikacija
Domenas:
Eukariotai
(Wikispecies-logo.svg Eukaryota)
Afrikanischer Elefant, Miami.jpg
Karalystė:
Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Arthropoda.jpg
Tipas:
Nariuotakojai
(Wikispecies-logo.svg Arthropoda)
Forficula auricularia.jpg
Potipis:
Šešiakojai
(Wikispecies-logo.svg Hexapoda)
Insect collage.png
Klasė:
Vabzdžiai
(Wikispecies-logo.svg Insecta)
Mokslinis pavadinimas

Insecta
Linnaeus, 1758

Lietuviškus pavadinimus pateikė: Algirdas Vilkas

VabzdžiaiInsecta Linnaeus, 1758, nariuotakojų tipo klasė. Tai gausiausia bestuburių gyvūnų klasė; vabzdžiai sudaro apie 90 proc. visų gyvūnų rūšių.

Išvaizda[taisyti]

Vabzdžių kūnas sudarytas iš 3 dalių: galvos, krūtinės ir pilvelio.

Galva[taisyti]

Galvos forma ir sandara[taisyti]

Galva yra chitininės dėžutės pavidalo, sudaryta iš 5 suaugusių segmentų. Segmentacijos žymės matomos tik gemalo fazėje. Galvos dalys yra šios: pakaušis, viršugalvis, kakta, skruostai ir smilkiniai.

Tarp galvos ir krūtinės pirmojo segmento gali būti storesnis ar plonesnis kaklas. Be to, galva gali prie šio segmento priglusti ir visu platumu. Kartais galva būna įtraukta į krūtinę, ir tada (žiūrint iš viršaus) ji yra blogai matoma.

Antenos, akys ir burnos organai[taisyti]

Galvoje vabzdžiai turi antenas, akis ir burnos organus. Jeigu burnos organai nukreipti į apačią (žiogų, skėrių), tai tokia galva vadinama ortognatine, o jei į priekį (pvz., žygių) – prognatine, jei į apačią ir atgal – hipognatine (blakučių, cikadų).

Vabzdžio kūno sandara: A. Galva, B. Krūtinė, C. Pilvelis. 1. Antena, 2. Apatinė paprastoji akelė, 3. Viršutinė paprastoji akelė, 4. Facetinė akis, 5. Galvos smegenys, 6. Priešnugarėlė, 7. Aorta (nugarinė arterija), 8. Trachėja su kvėptukais (stigmomis), 9. Vidunugarėlė, 10. Panugarėlė, 11. Antsparniai, 12. Plėviniai sparnai, 13. Malamasis skrandis, 14. Širdis, 15. Kiaušidė, 16. Plonoji, storoji ir tiesioji žarna, 17. Analinė anga, 18. Makštis, 19. Pilvo nervų grandinėlė, 20. Malpigijaus vamzdeliai, 21. Pentinas, 22. Nagai, 23. Letena, 24. Blauzda, 25. Šlaunis, 26. Klubas, 27. Gurklys, 28. Krūtinės nerviniai mazgai, 29. Dubenėlis, 30. Seilių liauka, 31. Aplinkryklinis nervinis žiedas, 32. Burna

Vabzdžių antenos, arba ūseliai, yra nariuotos porinės išaugos, esančios tarp facetinių akių. Antenomis vabzdžiai uodžia ir liečia. Antena sudaryta iš pamatinio narelio (pėdelės), stiebelio ir nariuoto botagėlio. Nariuoto botagėlio galiniai nareliai būna storesni ir sudaro buoželę. Antenos būna įvairios sandaros ir išvaizdos: siūliškos, šeriškos, karoliškos, plunksniškos, šukiškos, buožiškos ir kt. Patinų antenos dažnai būna stambesnės. Antenos labai svarbios vabzdžių sistematikoje.

Galvos šonuose vabzdžiai turi vieną porą sudėtinių akių. Jos gali būti apskritos, inkstiškos ar kitokios formos. Sudėtinės akys sudarytos iš daugelio smulkių akučių – facečių (omatidijų), kurios dažniausiai būna šešiakampės ir gerai matomos pro padidinamąjį stiklą. Be šių akių, kai kurie vabzdžiai dar turi 1-3 paprastąsias akeles (pvz., vapsvos, blakės).

Vabzdžių burnos organų sandara labai įvairi ir priklauso nuo maisto pobūdžio ir mitybos būdo. Daugelio vabzdžių suaugėlio ir lervos burnos organai būna skirtingi, nes jie maitinasi skirtingai. Skiriami tokios burnos organų rūšys:

Krūtinė[taisyti]

Vabzdžių krūtinė sudaryta iš trijų segmentų: prieškrūtinio, vidukrūtinio ir pakrūtinio. Kiekvieną iš minėtų segmentų sudaro viršutinis (nugarinis) pusžiedis – nugarėlė (tergitas), apatinis pusžiedis – krūtinėlė (sternitas) ir šonai – pleuritai. Atitinkamai krūtinės segmentams jų nugarėlė vadinama priešnugarėle, vidunugarėle, panugarėle, o krūtinėlė – prieškrūtinėle, vidukrūtinėle, pakrūtinėle.

Judėjimo organai[taisyti]

Prie krūtinės prisitvirtinę judėjimo organai – kojos ir sparnai. Krūtinės segmentų dydis priklauso nuo atliekamo darbo. Kurklys rausiasi priekinėmis kojomis, todėl jo stambiausias yra prieškrūtinis, musės sparnai prisisegę prie vidukrūtinės, todėl šis segmentas yra stambiausias ir t. t. Be to, daugumos vabzdžių išorinėje pusėje matoma nedidelė trikampiška dalis, vadinama skydeliu. Ji yra tarp sparnų pamatų.

Kojos[taisyti]

Vabzdžiai turi 3 poras kojų, kurių kiekviena sudaryta iš dubenėlio, klubo, šlaunies, blauzdos ir letenos. Kojos išaugusios kiekviename krūtinės segmente. Vabzdžių sistematikoje labai svarbus kiekvienos kojų poros letenos narelių skaičius. Jis gali būti užrašomas taip: 5-5-5, 5-5-4, 4-4-4. Kojų atskirų narelių dydis ir forma priklauso nuo gyvenamosios aplinkos. Dirvoje gyvenančių vabzdžių kojos pritaikytos rausti (kurkliai), tai tokios kojos rausiamosios, gyvenančių aukštoje žolėje – šokamosios (žiogai), vandenyje – plaukiojamosios (irkliškos, pvz., dusios), tačiau dažniausiai vabzdžių kojos yra vaikščiojamosios ar bėgiojamosios (žygiai, šokliai).

Sparnai[taisyti]

Vabzdžiai dažniausiai turi 2 poras sparnų. Pirmoji pora, arba priekiniai sparnai, prisitvirtinusi vidukrūtinyje, o antroji, arba užpakaliniai sparnai, – pakrūtinyje. Musės ir uodai turi tik vieną porą sparnų, prisegtų vidukrūtinyje, o pakrūtinyje yra skiautelių ar buoželių pavidalo atrofuotų užpakalinių sparnų rudimentai, kurie vadinami dūzgiais.

Yra ir visiškai besparnių vabzdžių – vieni jų visiškai neturėjo, o kitiems išnyko evoliucijos eigoje (utėlės, blusos). Jonvabaliai patinai turi sparnus, o patelės ne.

Vabzdžių sparnai gali būti plėviški, ragiški, odišiki ir sudėtiniai. Užpakaliniai sparnai visuomet yra plėviški, ploni, permatomi ir su ryškiomis gyslomis. Gyslos būna išilginės ir skersinės. Sparnų gyslotumas labai svarbus vabzdžių sistematikoje. Pagal šį požymį vabzdžiai suskirstyti į būrius: lygiasparniai (Homoptera), tiesiasparniai (Orthoptera), tinklasparniai (Neuroptera), plėviasparniai (Hymenoptera), dvisparniai (Diptera).

Pilvelis[taisyti]

Vabzdžių pilvelyje yra virškinimo ir dauginimosi organai. Pilvelis prie krūtinės prisisega trejopai: priauga visu pločiu (liemeninis pilvelis), susijungęs plonu trumpu stiebeliu ir todėl tarp krūtinės ir pilvelio yra ryškus įsmaugimas (kabantysis pilvelis) ir susijungęs ilgu bei laipsniškai storėjančiu stiebeliu (stiebelinis pilvelis). Pilvelis sudarytas iš 5-11 segmentų, prie kurių gali būti įvairių priedelių: kiaušdėtis, geluonis, cerkai.

Biologija[taisyti]

Vidaus organų sandara[taisyti]

Tibicen genties cikados nėrimasis

Vabzdžių kūno dangą sudaro 3 sluoksniai: kutikula, hipoderma ir bazalinė plėvelė. Kutikula – išorinis dangos sluoksnis. Ji persunkta chitinu, todėl šis sluoksnis kietas ir tvirtas. Po kutikula yra hipoderma. Jos kai kurios ląstelės gamina skystį, tirpdinantį apatinį kutikulos sluoksnį prieš kiekvieną augančios vabzdžio lervos nėrimąsi.

Chitininėje dangoje būna įvairių išaugų, spyglių, plaukelių, šerelių bei žvynelių. Be to, šereliai gali būti susisiekę su egzokrininėmis liaukomis, išskiriančiomis į išorę organizmui reikalingas medžiagas – sekretus. Pavyzdžiui, plaukuotų drugių vikšrų odoje yra liaukų, gaminančių nuodingą skystį. Šios liaukos atlieka apsauginę funkciją.

Bitės, kamanės, amarai ir kiti vabzdžiai turi vašką gaminančias liaukas, atliekančias apsauginę funkciją. Kai kurie vabzdžiai turi kvapiąsias liaukas, kurios gamina įvairias kvapias medžiagas. Jų paskirtis įvairi – vienų atbaidanti, kitų priviliojanti priešingos lyties atstovus (pvz., feromonai) arba skirta pasikeisti informacija tarp atskirų tos pačios rūšies vabzdžių.

Raumenys[taisyti]

Vabzdžių raumenys – labai išlavėję ir specializuoti. Ypač tvirti krūtinės raumenys, prie kurių prisitvirtinę sparnai ir kojos. Didesnė dalis vabzdžių raumenų yra skersaruožiai, todėl gali greitai ir tiksliai susitraukinėti. Pavyzdžiui, bitės sparnais plasnoja iki 440 kartų per sekundę, o žiedmusių – net iki 1000 kartų. Kai kurie žirgeliai gali išvystyti iki 144 km/h greitį.

Virškinimo sistema[taisyti]

Virškinimo sistemą sudaro priekinė, vidurinė ir užpakalinės žarnos. Priekinė žarna skirstoma į burną, burnos ertmę, ryklę, stemplę, gurklį ir malamąjį skrandį. Vidurinėje žarnoje vyksta maisto medžiagų įsiurbimas, nes ji yra su įvairiausiomis raukšlėmis ir ataugomis, padidinančiomis įsiurbimo paviršiaus plotą.

Užpakalinė žarna prasideda nuo tos vietos, kur atsiveria Malpigijaus vamzdeliai ir baigiasi analine anga. Virškinimo fermentus išskiria seilių liaukos ir vidurinė žarna. Kai kurių vabzdžių dalis seilių liaukų gamina baltyminę medžiagą, kuri ore sukietėja ir virsta šilkiniu siūlu.

Šalinimo sistema[taisyti]

Šalinimo organų funkcijas atlieka Malpigijaus vamzdeliai, kurių yra nuo 2 iki 150. Vamzdelių vienas galas yra uždaras, o kitas atsiveria į virškinimo kanalą tarp vidurinės ir užpakalinės žarnos.

Vabzdžiai šalina šlapimo druskas (uratus).

Kraujotaka[taisyti]

Vabzdžių kraujotakos sistema yra atvira. Ji sudaryta iš pilvelio nugarinėje pusėje esančios širdies, kuri priekyje pereina į aortą. Pati širdis yra vamzdelio pavidalo, sudaryta iš kamarų, kurios tarp savęs susijungia vožtuvais, o šonuose yra angelės – ostijos. Kamaros susitraukia paeiliui 20-150 kartų per minutę ir stumia hemolimfą link aortos. Iš aortos hemolimfa išsilieja į galvos ertmę. Iš čia hemolimfa išsilieja į kūno ertmes, apiplauna visus vidaus organus ir pro širdies kamarų šonuose esančias ostijas suteka atgal į širdį.

Kvėpavimas ir nervų sistema[taisyti]

Kvėpavimo organams priklauso po visą kūną išsišakojusi trachėjų sistema. Oras į trachėjas patenka pro kūno šonuose išsidėsčiusius kvėptukus (stigmas).

Vabzdžių nervų sistemą sudaro centrinė, simpatinė ir periferinė nervų sistema. Centrinei nervų sistemai priklauso galvos ganglijai ir pilvo nervų grandinėlė. Galvos skyrių sudaro stambus viršryklinis mazgas ir mažesnis poryklinis mazgas, kurie abu sujungti aplinkryklinėmis konketyvomis. Ypač gerai išsivysčiusios bendruomeninių vabzdžių galvos smegenys. Nuo nervinių mazgų atsišakoja nervai.

Jutimo organai[taisyti]

Pajūrio šoklys turi palyginti ilgas antenas

Vabzdžiai turi lytėjimo, uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus. Įvairiose kūno dalyse yra išsidėstę juntamieji plaukeliai, atliekantys lytėjimo organų funkciją. Daugiausiai juntamųjų plaukelių yra ūseliuose ir burnos organų čiuopikliuose. Gerai išvystyti uoslės organai, sutelkti antenose. Todėl vabzdžiai suranda maistą, patinai pateles ir pan.

Skonio organai išsidėstę ant žandų, apatinės lūpos, čiuopiklių, o musių, bičių ir drugių – ir ant priekinių kojų letenėlių. Vabzdžių Regėjmo organai – gerai išlavėję. Vabzdžiai galvos šonuose turi sudėtingas (facetines akis) ir dažnai dar 1-3 paprastąsias akis. Manoma, kad jų regėjimas yra mozaikinio pobūdžio, t. y. iš daugybės matomo daikto dalių atvaizdų susidaro bendras vaizdas. Paprastosios akelės, turbūt, padeda nustatyti šviesos kryptį. Vabzdžiai yra trumparegiai, daug geriau mato nejudrius daiktus, skiria pagrindines spalvas, o kai kurie mato mūsų akims nematomus ultravioletinius spindulius.

Žiogai, skėriai, svirpliai, kai kurios blakės (pavyzdžiui, giedančios cikados) turi ir klausos organus, kurie vadinami būgniniais. Tai maži plėvelės pavidalo ploteliai su daug juntamųjų plaukelių.

Vystymasis[taisyti]

Embrioninis vystymasis - Vystymasis, kuris vyksta nuo kiaušinio susidarymo iki lervos išsiritimo.

Poembrioninis vystymasis - iš kiaušinio išsiritusios lervos išvaizda gali būti įvairi. Išskyrus beūsius, vabzdžiams pirmiausia besparniams būdingas tiesioginis vystymasis, iš kiaušinėlio išsirita miniatiūrinė suaugėlio kopija. Sparnuotiesiems vabzdžiams būdinga nepilnutinė ir pilnutinė metamorfozės. Vabzdžiai su nepilnutine metamorfoze neturi lėliukės stadijos. Neriasi daug kartų (iki 30). Nepilnutinė metamorfozė būdinga žemesniesiems sparnuotiesiems vabzdžiams. Aukštesnieji pereina į pilnutinę. Jų lervos visai nepanašios į suaugėlį. Lervos neriasi 4-5 kartus, tačiau nerdamosis nepanašėja į suaugėlį. Suaugėlis išsirita iš lėliukės.

Vystosi pilnos arba nepilnos metamorfozės būdais.

Pilna metamorfozė: kai vabzdys praeina visus vystymosi etapus (kiaušinis-lerva-lėliukė suaugėlis). Neriasi keletą kartų. Pilnos metamorfozės vabzdžių būriai: Blusos, Vabalai, Drugiai.

Nepilna metamorfozė – vystymasis be lėliukės stadijos. Nepilnos metamorfozės vabzdžių būriai: Lašalai, Žirgeliai, Tarakonai, Termitai, Tiesiasparniai, Dvisparniai, Utėlės, Blakės.

Charakteristika[taisyti]

Sausumos, rečiau gėlavandeniai gyvūnai, kurių dydis nuo 0.2mm iki 30 cm. Kūnas iš trijų dalių – galvos, krūtinės ir pilvelio. Galvoje yra burnos ir jutimo organai. Krūtinė iš 3 segmentų, kurių kiekviename yra pora kojų, todėl vabzdžiai gali būti vadinami šešiakojais. Paprastesnės sandaros vabzdžiai yra besparniai, aukštesnieji turi sparnus. Pilvelis gali turėti 11 segmentų, jų gale yra telsonas. Pilvo kojelių nėra, kartais yra jų rudimentai.

Mityba[taisyti]

Paplitimas[taisyti]

Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonėje (GBĮIP) klasė Insecta yra registruota naudojant kelis identifikatorius:

 • 216.
 • 0. Šis identifikatorius yra naudojamas GBĮIP nepatvirtintos informacijos identifikavimui.
Sąrašas šalių, kuriose yra aptinkama klasė.
Šis sąrašas sudarytas remiantis:
Aptinkama Registruotų aptinkamų rūšių skaičius Registruoti aptinkamai Pastaba
Vėliava Šalis GBĮIP ELIP Viso GBĮIP ELIP
Afganistanas Afganistane 1223 1223 2761
Airija Airijoje 3857 3857 369766
Alandai Alanduose 2 2 4
Albanija Albanijoje 189 189 318
Alžyras Alžyre 1078 1078 2397
Amerikos Samoa Amerikos Samoa 48 48 84
Andora Andoroje 1070 1070 3438
Angilija Angilijoje 30 30 277
Angola Angoloje 631 631 1534
Antarktida Antarktidoje 72 72 364
Antigva ir Barbuda Antigvoje ir Barbudoje 87 87 1062
Argentina Argentinoje 3335 3335 35533
Armėnija Armėnijoje 324 324 898
Aruba Aruboje 14 14 140
Australija Australijoje 27911 27911 569423
Austrija Austrijoje 14525 14525 1263539
Azerbaidžanas Azerbaidžane 162 162 379
Bahamai Bahamose 154 154 724
Baltarusija Baltarusijoje 1506 1506 1649
Bangladešas Bangladeše 93 93 314
Barbadosas Barbadose 64 64 1227
Belgija Belgijoje 8098 8098 189558
Belizas Belize 406 406 2912
Beninas Benine 215 215 1253
Bermudai Bermudoje 37 37 96
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėjoje 114 114 165
Bolivija Bolivijoje 2212 2212 10608
Bonairėje, Sint Estatijuje ir Saboje 1 1 1
Bosnija ir Hercegovina Bosnijoje ir Hercegovinoje 625 625 1834
Botsvana Bostvanoje 376 376 1025
Brazilija Brazilijoje 8375 8375 144597
Britų Mergelių salos JK Mergelių salose 240 240 4120
Brunėjus Brunėjuje 30 30 35
Bulgarija Bulgarijoje 2540 2540 6464
Burkina Fasas Burkina Fase 260 260 1739
Burundis Burundyje 327 327 5471
Butanas Butane 85 85 240
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublikoje 532 532 3565
Danija Danijoje 5548 5548 631324
Dominika Dominikoje 225 225 1547
Dominikos Respublika Dominikos Respublikoje 477 477 5977
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krante 640 640 3319
Džersis Džersyje 94 94 174
Džibutis Džibutyje 13 13 18
Egiptas Egipte 678 678 7223
Ekvadoras Ekvadore 2902 2902 18352
Eritrėja Eritrėjoje 122 122 337
Estija Estijoje 1736 1736 15515
Etiopija Etiopijoje 770 770 4339
Farerai Fareruose 43 43 50
Fidžis Fidžyje 353 353 4383
Filipinai Filipinuose 2997 2997 14512
Folklando (Malvinų) Salos Folklando salose 5 5 7
Gabonas Gabone 270 270 894
Gajana Gajanoje 596 596 2196
Gambija Gambijoje 1002 1002 1230
Gana Ganoje 996 996 6019
Gibraltaras Gibraltare 10 10 13
Graikija Graikijoje 5422 5422 27904
Grenada Grenadoje 152 152 1181
Grenlandija Grenlandijoje 180 180 476
Gruzija Gruzijoje 268 268 1217
Guamas Guame 91 91 163
Gvadelupa Gvadelupoje 530 530 4067
Gvatemala Gvatemaloje 1641 1641 9546
Gvinėja Gvinėjoje 383 383 693
Haitis Haityje 267 267 1254
Herde ir Makdonalde 4 4 262
Hondūras Hondūre 973 973 5574
Honkongas Honkonge 161 161 395
Indija Indijoje 4095 4095 21878
Indijos Vandenyno Britų Sritis Indijos Vandenyno Britų Srityje 1 1 1
Indonezija Indonezijoje 6068 6068 76409
Irakas Irake 74 74 157
Iranas Irane 1006 1006 8643
Islandija Islandijoje 524 524 599
Ispanija Ispanijoje 11087 11087 289141
Italija Italijoje 11987 11987 122684
Izraelis Izraelyje 606 606 4305
Jamaika Jamaikoje 490 490 2589
Japonija Japonijoje 12452 12452 612596
JAV mažosios salos JAV mažosiose salose 2 2 3
JAV Mergelių salos JAV Mergelių salose 378 378 11872
Jemenas Jemene 249 249 1916
Jordanija Jordanijoje 209 209 683
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniuose Arabų Emyratuose 179 179 2008
Jungtinė Karalystė Jungtinėje Karalystėje 16456 16456 6940994
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinėse Amerikos Valstijose 45528 45528 1930453
Juodkalnija Juodkalnijoje 217 217 1193
Kaimanų salos Kaimanuose 47 47 465
Kalėdų sala Kalėdų saloje 7 7 12
Kambodža Kambodžoje 168 168 274
Kamerūnas Kamerūne 1797 1797 7016
Kanada Kanadoje 11075 11075 570265
Kataras Katare 7 7 20
Kazachstanas Kazachijoje 694 694 6213
Kenija Kenijoje 2135 2135 21671
Kinija Kinijoje 4063 4063 20148
Kipras Kipre 561 561 1396
Kirgizija Kirgizijoje 618 618 17985
Kiribatis Kiribačyje 17 17 95
Kiurasao Kiurasao 23 23 234
Kokosų (Kilingo) Salos Kokosų (Kilingo) Salose 1 1 6
Kolumbija Kolumbijoje 5073 5073 74541
Komorai Komoruose 137 137 654
Kongas Konge 816 816 2190
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinėje Respublikoje 1725 1725 28163
Kosta Rika Kosta Rikoje 13506 13506 877671
Kroatija Kroatijoje 2027 2027 7405
Kuba Kuboje 828 828 3002
Kuko Salos Kuko Salose 26 26 87
Kuveitas Kuveite 1 1 2
Laosas Laose 161 161 508
Latvija Latvijoje 691 691 1570
Lenkija Lenkijoje 7935 7935 321134
Lesotas Lesote 382 382 1680
Libanas Libane 228 228 472
Liberija Liberijoje 349 349 818
Libija Libijoje 64 64 114
Lichtenšteinas Lichtenšteine 625 625 3439
Lietuva Lietuvoje 381 381 2705
Liuksemburgas Liuksemburge 6699 6699 205073
Madagaskaras Madagaskare 2787 2787 85158
Majotas Majote 74 74 1380
Makao Makao 2 2 3
Makedonija Makedonijoje 713 713 3311
Malaizija Malaizijoje 2819 2819 14873
Malavis Malavyje 682 682 3723
Maldyvai Maldyvuose 14 14 26
Malis Malyje 160 160 709
Malta Maltoje 171 171 904
Marianos Šiaurinės Salos Marianos Šiaurinėse Salose 135 135 832
Marokas Maroke 1026 1026 4029
Martinika Martinikoje 150 150 673
Maršalo salos Maršalo Salose 27 27 128
Mauricijus Mauricijuje 152 152 3520
Mauritanija Mauritanijoje 66 66 130
Meksika Meksikoje 16235 16235 574951
Meno Sala Meno saloje 1075 1075 5298
Mianmaras Mianmare 466 466 1046
Mikronezija Mikronezijoje 249 249 593
Moldavija Moldavijoje 148 148 300
Monakas Monake 21 21 24
Mongolija Mongolijoje 4409 4409 80868
Montseratas Montserate 46 46 748
Mozambikas Mozambike 764 764 2791
Namibija Namibijoje 1488 1488 8295
Naujoji Kaledonija Naujojoje Kaledonijoje 365 365 1540
Naujoji Zelandija Naujojoje Zelandijoje 926 926 3681
Nauru Nauru 12 12 16
Nepalas Nepale 830 830 3545
Nigerija Nigerijoje 951 951 4120
Nigeris Nigeryje 108 108 334
Nikaragva Nikaragvoje 1893 1893 90387
Norfolkas Norfolke 24 24 87
Norvegija Norvegijoje 10412 10412 803323
Nyderlandai Nyderlanduose 8592 8592 1037815
Omanas Omane 137 137 271
Pakistanas Pakistane 387 387 964
Palau Palau 91 91 2823
Palestina Palestinoje 24 24 82
Panama Panamoje 3360 3360 28598
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujojoje Gvinėjoje 2263 2263 22424
Paragvajus Paragvajuje 1394 1394 8263
Peru Peru 5788 5788 22749
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublikoje 8426 8426 102555
Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo Salos Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo Salose 4 4 9
Pietų Korėja Pietų Korėjoje 5318 5318 621331
Pietų Sudanas Pietų Sudane 39 39 123
Portugalija Portugalijoje 1805 1805 8020
Prancūzija Prancūzijoje 12270 12270 309192
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gvianoje 991 991 7577
Prancūzijos Pietų Sritys Prancūzijos Pietų Srityse 13 13 32
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezijoje 250 250 1002
Puerto Rikas Puerto Rike 1038 1038 4901
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėjoje 126 126 236
Reunjonas Reunjone 93 93 1052
Ruanda Ruandoje 312 312 1232
Rumunija Rumunijoje 2842 2842 90932
Rusija Rusijoje 4151 4151 22366
Rytų Timoras Rytų Timore 25 25 67
Saliamono Salos Saliamono Salose 494 494 2415
Salvadoras Salvadore 315 315 1754
Samoa Samoa 84 84 298
San Marinas San Marine 192 192 398
San Martenas (Marigo) Sen Martene 22 22 122
San Tomė ir Prinsipė San Tomėje ir Prinsipėje 61 61 137
Saudo Arabija Saudo Arabijoje 189 189 1072
Seišeliai Seišeliuose 151 151 3030
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjere ir Mikelone 15 15 27
Senegalas Senegale 855 855 1749
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitse ir Nevyje 177 177 1717
Sent Lusija Sent Lusijoje 78 78 899
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsente ir Grenadinuose 190 190 739
Serbija Serbijoje 444 444 2556
Siera Leonė Siera Leonėje 596 596 984
Singapūras Singapūre 341 341 862
Sint Martenas Sint Martene 12 12 55
Sirija Sirijoje 303 303 587
Slovakija Slovakijoje 3886 3886 14951
Slovėnija Slovėnijoje 1377 1377 12053
Somalis Somalyje 134 134 221
Sudanas Sudane 332 332 926
Suomija Suomijoje 12022 12022 2324508
Surinamas Suriname 513 513 3115
Svalbarde ir Jan Majene 5 5 6
Svazilandas Svazilande 248 248 396
Tadžikija Tadžikijoje 174 174 665
Tailandas Tailande 1941 1941 30347
Taivanas Taivane 5498 5498 96838
Tanzanija Tanzanijoje 2572 2572 11561
Terksas ir Kaikosas Terkse ir Kaikose 1 1 1
Togas Toge 228 228 781
Tunisas Tunise 1243 1243 2172
Turkija Turkijoje 2883 2883 18907
Turkmėnija Turkmėnijoje 408 408 949
Tuvalu Tuvalu 7 7 14
Uganda Ugandoje 1502 1502 8077
Ukraina Ukrainoje 1934 1934 5416
Urugvajus Urugvajuje 202 202 542
Uzbekija Uzbekijoje 417 417 835
Vakarų Sachara Vakarų Sacharoje 13 13 16
Vanuatu Vanuatu 153 153 817
Venesuela Venesueloje 2155 2155 42279
Vengrija Vengrijoje 4074 4074 16509
Vietnamas Vietname 760 760 2566
Vokietija Vokietijoje 14240 14240 361050
Volisas ir Futūna Volise ir Futūnoje 6 6 14
Zambija Zambijoje 600 600 1170
Zimbabvė Zimbabvėje 1876 1876 9282
Čadas Čade 67 67 154
Čekija Čekijoje 3312 3312 28843
Čilė Čilėje 1702 1702 30996
Šiaurės Korėja Šiaurės Korėjoje 430 430 1924
Šri Lanka Šri Lankoje 2028 2028 4354
Šv. Bartolomėjaus sala Šv. Bartolomėjaus saloje 22 22 31
Šv. Elenos sala Šv. Elenos saloje 37 37 72
Švedija Švedijoje 18988 18988 2532778
Šveicarija Šveicarijoje 4749 4749 1005274
Žaliasis Kyšulys Žaliajame Kyšulyje 84 84 1308


Būriai[taisyti]

Evoliucija: vabzdžių antenų įvairovė
VabzdžiaiInsecta Linnaeus, 1758 [ 966 taksonai30 būrių167 anšeimiai2166 šeimos139649 gentys979604 rūšys72818 porūšių ][2] [ 3 taksonai28 būriai147 anšeimiai897 šeimos14473 gentys140532 rūšys10462 porūšiai ][3][4] [ 30 būrių742215 rūšių ][5]
Būrių sąrašo 1 dalis
VabzdžiaiInsecta Linnaeus, 1758 [ 966 taksonai30 būrių167 anšeimiai2166 šeimos139649 gentys979604 rūšys72818 porūšių ][2] [ 3 taksonai28 būriai147 anšeimiai897 šeimos14473 gentys140532 rūšys10462 porūšiai ][3][4] [ 30 būrių742215 rūšių ][5] klasės priklauso:
Petrobius brevistylis - a shore bristletail2.jpg?Archaeognatha Börner, 1904 [ 6 taksonai4 šeimos76 gentys506 rūšys17 porūšių ][6] [ 2 šeimos arba antšeimiai33 rūšys ][7]
Waldschabe.jpgTarakonaiBlattodea ?, ? [ 175 taksonai2 anšeimiai84 šeimos872 gentys5618 rūšių132 porūšiai ][8] [ 3 taksonai3 anšeimiai10 šeimų73 gentys194 rūšys2 porūšiai ][9][10] [ 6 šeimos arba antšeimiai4510 rūšių ][11]
Coleoptera- Melolonthidae- Melolontha melolontha (m)-357.jpgVabalaiColeoptera Linnaeus, 1758 [ 4699 taksonai17 antšeimių266 šeimos41348 gentys259004 rūšys11757 porūšiai ][12] [ 4 taksonai17 antšeimių188 šeimos4505 gentys40303 rūšys2004 porūšiai ][13] [ 34 šeimos arba antšeimiai198582 rūšys ][14]
Forficula auricularia.jpgAuslindosDermaptera De Geer, 1773 [ 67 taksonai2 anšeimiai24 šeimos280 genčių1924 rūšys34 porūšiai ][15] [ 2 taksonai2 anšeimiai5 šeimos21 gentis43 rūšys ][16] [ 4 šeimos arba antšeimiai54 rūšys ][17]
Fleischfliege auf Arm.jpgDvisparniaiDiptera ?, ? [ 3710 taksonų1 antšeimis293 šeimos18175 gentys185457 rūšys1359 porūšiai ][18] [ 2 taksonai118 šeimų3175 gentys27409 rūšys147 porūšiai ][19][20] [ 156 šeimos arba antšeimiai154163 rūšys ][21]
Embia major.jpgTinkluočiaiEmbioptera Lameere, 1900 [ 14 taksonų14 šeimų94 gentys414 rūšių20 porūšių ][22] [ 3 taksonai3 šeimos7 gentys12 rūšių ][23][24] [ 14 šeimų arba antšeimių391 rūšis ][25]
Lašalas.jpgLašalaiEphemeroptera ?, ? [ 79 taksonai6 anšeimiai71 šeima608 gentys4090 rūšių24 porūšiai ][26] [ 3 taksonai6 anšeimiai24 šeimos134 gentys770 rūšių22 porūšiai ][27] [ 26 šeimos arba antšeimiai3341 rūšis ][28]
GrylloblattaCampodeiformis.jpgAkmenroposGrylloblattodea ?, ? [ 27 taksonai19 šeimų33 gentys27 rūšys5 porūšiai ][29] [ 1 taksonas1 šeima5 gentys31 rūšis5 porūšiai ][30] [ 1 šeima arba antšeimis27 rūšys ][31]
Graphosoma lineatum.JPGBlakėsHemiptera Linnaeus, 1758 [ 7602 taksonai32 anšeimiai292 šeimos19684 gentys65560 rūšių2402 porūšiai ][32] [ 4 taksonai33 anšeimiai110 šeimų1684 gentys8646 rūšys477 porūšiai ][33][34] [ 37 šeimos arba antšeimiai58765 rūšys ][35]
Scolia hirta.JPGPlėviasparniaiHymenoptera ?, ? [ 7017 taksonų16 antšeimių154 šeimos16320 genčių114575 rūšys10940 porūšių ][36] [ 2 taksonai23 anšeimiai104 šeimos1573 gentys36570 rūšių5196 porūšiai ][37] [ 25 šeimos arba antšeimiai104265 rūšys ][38]
Coptotermes formosanus shiraki USGov k8204-7.jpgTermitaiIsoptera Brullé, 1832 [ 222 taksonai7 šeimos387 gentys440 rūšių4 porūšiai ][39][40][41] [ 4 šeimos arba antšeimiai96 rūšys ][42]
Aglais urticae lt.jpgDrugiaiLepidoptera Linnaeus, 1758 [ 7908 taksonai46 anšeimiai203 šeimos27146 gentys263661 rūšis40175 porūšiai ][43] [ 34 taksonai34 anšeimiai82 šeimos1463 gentys7020 rūšių1923 porūšiai ][44][45] [ 47 šeimos arba antšeimiai149089 rūšys ][46]
Zorak-Mantis.pngMaldininkaiMantodea ?, ? [ 25 taksonai24 šeimos461 gentis2826 rūšys174 porūšiai ][47] [ 15 šeimų arba antšeimių2424 rūšys ][48]
Mantophasma zephyra Zompro et al 2002.jpgGladiatoriaiMantophasmatodea Zompro, Klass, Kristensen & Adis, 2002 [ 4 taksonai3 šeimos18 genčių24 rūšys ][49] [ 8 taksonai3 šeimos16 genčių24 rūšys ][50][51] [ 4 šeimos arba antšeimiai24 rūšys ][52]
Panorpa communis VI.jpgSkorpionmusėsMecoptera ?, ? [ 183 taksonai50 šeimų247 gentys702 rūšys7 porūšiai ][53] [ 9 taksonai9 šeimos37 gentys684 rūšys ][54][55] [ 9 šeimos arba antšeimiai684 rūšys ][56]
Sialis lutaria01.jpgKabasparniaiMegaloptera ?, ? [ 25 taksonai6 šeimos58 gentys330 rūšių19 porūšių ][57] [ 2 taksonai2 šeimos10 genčių53 rūšys ][58][59] [ 2 šeimos arba antšeimiai330 rūšių ][60]
Chrysopa perla 2.jpgTinklasparniaiNeuroptera ?, ? [ 489 taksonai45 šeimos1312 genčių5717 rūšių99 porūšiai ][61] [ 3 taksonai1 antšeimis13 šeimų163 gentys1419 rūšių15 porūšių ][62] [ 17 šeimų arba antšeimių5701 rūšis ][63]
Anax imperator.jpgŽirgeliaiOdonata Fabricius, 1793 [ 664 taksonai97 šeimos1368 gentys6245 rūšys892 porūšiai ][64] [ 2 taksonai20 šeimų227 gentys1964 rūšys123 porūšiai ][65] [ 29 šeimos arba antšeimiai5912 rūšių ][66]
Gryllotalpa gryllotalpa MHNT.jpgTiesiasparniaiOrthoptera ?, ? [ 542 taksonai14 antšeimių111 šeimų5649 gentys26484 rūšys2671 porūšis ][67] [ 2 taksonai14 antšeimių49 šeimos256 gentys1212 rūšių224 porūšiai ][68] [ 14 šeimų arba antšeimių25206 rūšys ][69]
Stick Insect (Parectatosoma sp.), Vohimana reserve, Madagascar (12264302936).jpg?Phasmida ?, ? [ 8 taksonai4 anšeimiai13 šeimų490 genčių2976 rūšys90 porūšių ][70] [ 4 taksonai4 šeimos9 gentys45 rūšys4 porūšiai ][71] [ 8 šeimos arba antšeimiai3046 rūšys ][72]

Pagal kai kuriuos šaltinius vabzdžių klasei priskiriami dar 3 būriai, kurie dabar dažniausiai priskiriami Entognatha klasei - beūsiai (Protura), dviuodegiai (Diplura) ir kolembolos (Colembola).

Literatūra[taisyti]


Nuorodos[taisyti]


Šaltiniai[taisyti]

 1. Vabzdžiai (Insecta) (ID 216) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). Informacija paimta 2013 m. gruodžio mėn. – 2014 m. sausio mėn.
 2. 2,0 2,1 Insecta arba Insecta. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 216
 3. 3,0 3,1 Insecta. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 99208
 4. 4,0 4,1 Insecta. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 344
 5. 5,0 5,1 Insecta. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021595
 6. Archaeognatha arba Archaeognatha. Börner, 1904 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1187
 7. Archaeognatha. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025875
 8. Blattodea arba Blattodea. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 800
 9. Blattodea. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 914219
 10. Blattodea. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 413
 11. Blattodea. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021794
 12. Coleoptera arba Coleoptera. Linnaeus, 1758 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1470
 13. Coleoptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 109216
 14. Coleoptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021596
 15. Dermaptera arba Dermaptera. De Geer, 1773 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1224
 16. Dermaptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 102451
 17. Dermaptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025458
 18. Diptera arba Diptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 811
 19. Diptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 118831
 20. Diptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 421
 21. Diptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021642
 22. Embioptera arba Embioptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 584
 23. Embioptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 102463
 24. Embioptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 519
 25. Embioptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025454
 26. Ephemeroptera arba Ephemeroptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1225
 27. Ephemeroptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 100502
 28. Ephemeroptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031258
 29. Grylloblattodea arba Grylloblattodea. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 585
 30. Grylloblattodea. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 102428
 31. Grylloblattodea. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025434
 32. Hemiptera arba Hemiptera. Linnaeus, 1758 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 809
 33. Hemiptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 103359
 34. Hemiptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 539
 35. Hemiptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021724
 36. Hymenoptera arba Hymenoptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1457
 37. Hymenoptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 152741
 38. Hymenoptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021806
 39. Isoptera arba Isoptera. Brullé, 1832 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 999
 40. Isoptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 102430
 41. Isoptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 742
 42. Isoptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025284
 43. Lepidoptera arba Lepidoptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 797
 44. Lepidoptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 117232
 45. Lepidoptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 747
 46. Lepidoptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021881
 47. Mantodea arba Mantodea. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 788
 48. Mantodea. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021962
 49. Mantophasmatodea arba Mantophasmatodea. Zompro, Klass, Kristensen & Adis, 2002 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1226
 50. Mantophasmatodea. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 612137
 51. Mantophasmatodea. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 923
 52. Mantophasmatodea. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025279
 53. Mecoptera arba Mecoptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1000
 54. Mecoptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 114994
 55. Mecoptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 928
 56. Mecoptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13025273
 57. Megaloptera arba Megaloptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1451
 58. Megaloptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 115000
 59. Megaloptera. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 934
 60. Megaloptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022026
 61. Neuroptera arba Neuroptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1501
 62. Neuroptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 114999
 63. Neuroptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021992
 64. Odonata arba Odonata. Fabricius, 1793 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 789
 65. Odonata. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 101593
 66. Odonata. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021929
 67. Orthoptera arba Orthoptera. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1458
 68. Orthoptera. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 102160
 69. Orthoptera. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021799
 70. Phasmida arba Phasmida. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1460
 71. Phasmida. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 666755
 72. Phasmida. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13021768


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+23000-2263=20737 wiki spaudos ženklai).