Vytautas Juozapaitis (1963)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Vytautas Juozapaitis (1963)
V.Juozapaitis-Triumfo-Arka-2008.jpg

Gimė 1963 m. gruodžio 14 d. (56 m.)
Lietuva Radviliškis

Sutuoktinis(-ė) Eglė Juozapaitienė
Vaikai

Vaiva, Vaida, Ieva


Veikla
vokalistas, operos teatro solistas, pedagogas

Alma mater Lietuvos valstybinė konservatorija

Žymūs apdovanojimai

Vytautas Juozapaitis (g. 1963 m. gruodžio 14 d. Radviliškyje) – dainininkas (baritonas), pedagogas, profesorius, visuomenės ir politinis veikėjas, Seimo narys.

Kilmė ir šeima

Tėvas - Vytautas Juozapaitis, Petro s. (...), matematikos mokytojas, mokyklos direktoriaus pavaduotojas. Sibire išgyveno 17 metų. Senelis Petras buvo Rad­vi­liš­kio sa­vi­val­dy­bės se­kre­to­rius, 1941 m. birželio mėn. ištremtas į Gu­la­gą, Rie­vu­čij la­ge­rį, kur po kankinimų mirė 1942 m.
Mama - Juozapaitienė (...), rusų kalbos mokytoja.
Brolis - Viktoras Juozapaitis (g. ...), kūno kultūros mokytojas.

Žmona () - Eglė Aitė-Juozapaitienė (g. ...), pedagogė
Dukros - Vaiva Juozapaitytė (g. ...), ...; - Ieva Juozapaitytė (g. ...).

Mokslo ir studijų metai

1970 m. pradėjo lankyti ir 1981 m. baigė Radviliškio 5-ąją vidurinę mokyklą. Besimokydamas mokykloje 5 metus grojo būgnais ansamblyje. Lankydamas vokalo būrelį Mokytojų namuose 1980 m. (10 klasėje) tapo „Dainų dainelės“ laureatu.


Kita

1981 m. įstojo į Vilniaus 26-ąją technikos mokyklą (dabar – Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla), kurią 1982 m. su pagyrimu baigė ir įgijo staliaus kvalifikaciją. 19821984 m. studijavo Lietuvos valstybinės konservatorijos Parengiamajame skyriuje. 1984 m. įstojo į konservatorijos Solinio dainavimo katedros pirmąjį kursą - vokalo mokytojai: Juozas Taunys, Valerijonas Indrikonis, Vladas Česas, Vladimiras Prudnikovas.

[1] 1989 m. suteiktas magistro kvalifikacinis laipsnis - operos, koncertų dainininko ir dėstytojo kvalifikacija.

19921993 m. stažavosi Europos operinio ir vokalinio meno centre (Europien center for opera and vocal art – ECOV) Gente, Belgijoje, taip pat pas Marleną Malas (Niujorkas, JAV) bei baritoną Tomą Krausę (Suomija). 2005 m. įstojo į Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultetą, studijavo magistrantūroje pagal teisės ir valdymo programą.

[2]

2005 m. stažavosi pagal tarptautinę Leonardo da Vinči programą Barselonos „Gran Teatro del Liceu“ (Ispanija) operos teatre, įgijo „Europass mobility“ pažymėjimą, patvirtinantį operos teatro vadybininko kvalifikaciją.

Profesinė veikla

19891991 m. Lietuvos valstybinės konservatorijos Dainavimo katedros asistentas-stažuotojas bei Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) mimanso artistas.

1989 m. debiutavo Kauno muzikiniame teatre Fredžio vaidmeniu F. Levės miuzikle „Mano puikioji ledi“, o 1990 m. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – Volframo vaidmeniu R. Vagnerio operoje „Tanhoizeris“.

Nuo 1990 m. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas. 1994–1995 m. – Čekijos nacionalinio teatro Prahoje kviestinis operos solistas. 19992001 m. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius.

Nuo 2004 m. kviestinis tarptautinės operos trupės „Teatro Lirico d’Europa“ narys.

Pedagoginė veikla

Nuo 1996 m. Lietuvos muzikos akademijos Dainavimo katedros docentas, o nuo 2010 m. – profesorius, nuo 2006 m. – ir Vilniaus kolegijos Menų fakulteto docentas. Vieni garsesnių jo mokinių: operos solistai – Edmundas Seilius, Dainius Stumbras, Ramūnas Urbietis, Raimondas Baranauskas, Algirdas Bagdonavičius, Egidijus Dauskurdis, Šarūnas Čepulis, Šarūnas Šapalas, Liutauras Sutkus, Rytis Ambraziejus, Alvils Cedriņš, Tomas Pavilionis (grupės „el Fuego“ vokalistas), pop dainininkai – Vaidas Baumila, muzikinio realybės šou „Dangus 2“ nugalėtojas Justinas Lapatinskas ir kt.

Vienas iš muzikinių realybės šou „Kelias į žvaigždes 2“ (2006) bei „Kelias į žvaigždes 3“ (2007) dalyvių mokytojų, tarp jų – ir „Kelias į žvaigždes 2“ nugalėtojo Merūno Vitulskio.

2004 m. buvo pakviestas pravesti meistriškumo pamokų Vasaros akademijoje Kristiansande (Norvegija), kur kviečiami žymiausi Europos vokalo pedagogai ir dirigentai.

Teatrinė ir koncertinė veikla

Nuo 1989 m. Kauno muzikinio teatro, o nuo 1990 m. ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas. Vaidina ne tik šių teatrų spektakliuose, bet ir bendradarbiauja su Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru bei pasirodo kt. šalutiniuose projektuose. Maestro yra sukūręs beveik 50 pagrindinių baritono vaidmenų operose, operetėse ir miuzikluose, taip pat atlikęs daugybę partijų oratoriniuose veikaluose.

V. Juozapaitis – Ūdrys V. Klovos operoje „Pilėnai“ 2008 m. birželio mėn. žurnalo „Bravissimo“ viršelyje

Be kitų pasiekimų, pažymėtina, kad 19941995 m. m. vaidinti Don Žuaną W. A. Mozarto operoje „Don Žuanas“ Prahoje jį buvo angažavusi Čekų Nacionalinė opera, vaidino Gento (Belgija) operoje, taip pat su šiuo vaidmeniu susilaukė ir didžiulės sėkmės su gastrolėmis Japonijoje, o 2003 m. 13 kartų Don Žuanas buvo vaidintas didžiulėse „Teatro Lirico D‘Europa“ trupės, kuri laikoma sėkmingiausiu gastroliuojančiu operos teatru JAV, suburiančiu dainininkus iš viso pasaulio, gastrolėse JAV. Prestižiniuose užsienio operos leidiniuose įvairūs teatro kritikai vienbalsiai puikiai įvertino lietuvių baritoną visose pasirodžiusiose recenzijose. [3][4] Solistas gavęs ir kitų pakvietimų nuolatos vaidinti užsienio teatruose, bet atsisakęs dėl nenoro pernelyg ilgai gyventi ne Lietuvoje. [5]

V. Juozapaitis buvo pirmasis lietuvių operos solistas, pakviestas dalyvauti viename prestižiškiausių pasaulio muzikinių forumų – Pekino tarptautiniame muzikos festivalyje. [6] 2008 m. jis suvaidino Rigoletą pirmame ir kol kas vieninteliame Lietuvos filme–operoje nepriklausomybės metais – „Rigoletas“. [7]

Maestro V. Juozapaičio bendradarbiavimo sąraše – garsiausi užsienio bei lietuvių dirigentai: Mstislavas Rostropovičius, Justus Francas, Pinčas Steinbergas, Eduardas Muleris, Davidas Agleris, Kristofas fon Donanjis, Kšyštofas Pendereckis, Saulius Sondeckis, Gintaras Rinkevičius, Modestas Pitrėnas, Jonas Aleksa, Juozas Domarkas, Donatas Katkus, Vytautas Viržonis, Rimas Geniušas, Julius Geniušas ir kt., režisieriai – Antonis Mingela, Čen Ši-Žengas, Emilijus Sagis, Frančeska Zambelo, Silvijus Purkaretė, Jurijus Aleksandrovas, Jonas Jurašas, Gintaras Varnas, Dalia Ibelhauptaitė, Raimundas Banionis, Gintas Žilys ir kt. [8]

Su spektakliais yra apkeliavęs beveik visą pasaulį ir dalyvavęs daugybėje Lietuvos bei užsienio muzikos kūrėjų simpoziumų ir muzikos festivalių, tokiuose kaip Vroclavo Oratorinės muzikos (Lenkija), „Classic Openair Solothurn“ (Šveicarija) [9], „Schleswig-Holstein“ (Vokietija), Savonlinnos Operos (Suomija), „Salzburger Festspiele“ (Austrija), „New and Old Roads in India“ (Ispanija), Prancūzų šiuolaikinės muzikos kūrėjų simpoziume – festivalyje „Montpelior“ (Prancūzija), Beijing’o (Pekino) tarptautiniame muzikos festivalyje (Kinija), Tarptautiniame Fiodoro Šaliapino vardo operos (Rusija), Pažaislio, F. Schuberto – J. Haydno festivaliuose ir daugybėje kitų. [10]

Nuolatos koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje, yra gastroliavęs Rusijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Olandijoje, Belgijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Indijoje, JAV, Japonijoje, Kanadoje ir kt. šalyse. 2011 m. jo koncertinis turas po Lietuvą „Negaliu nemylėti“ kartu su „Trimito“ orkestru sumušė lankomumo rekordus. [11]

Veikla televizijoje

20022003 m. LTV laidos „Tegyvuoja klasika!“ vedėjas, [12] 20062007 m. LNK muzikinio realybės šou „Kelias į žvaigždes“ dalyvių mokytojas bei 2007 m. „Mokytojų turnyro“ vicečempionas, renginio „Nacionalinė pažangos premija 2007“, 2011 m. Paramos akcijos – koncerto „Misija Sibiras’11” vedėjas, LTV laidos „Mažųjų žvaigždžių ringas“ arbitras, visų 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 m. sezonų LNK muzikinio šou „Žvaigždžių duetai[13] komisijos pirmininkas, LTV muzikinio projekto „Triumfo arka“ (2008, 2009, 2010 m.) vienas iš idėjinių vadų ir žiuri pirmininkas, 2010 m. – taip pat ir nuolatinis TV3 muzikinės laidos „Muzikos čempionų taurė“ komisijos narys, 2011 m. – LTV laidos „Vunderkindai.lt“ komisijos narys, 2008, 2011 m. Eurovizijos nacionalinės atrankos bei kt. TV projektų kviestinis žiuri narys (LNK „Šok su žvaigžde!“, TV3 „Šok su manimi“), nuolatinis TV bei labdaringų koncertų dalyvis ir kt.

2008 m. kartu su prof. V. Prudnikovu, LTV muzikos laidų prodiuseriu J. Vilimu bei Lietuvos radijo ir televizijos vadovu A. Siaurusevičiumi padėjo suformuoti ir įgyvendinti LRT muzikinio projekto „Triumfo arka“ idėją.

Visuomeninė veikla

2009 m. įsteigė „Vytauto Juozapaičio edukacinį kultūros ir meno centrą“, kuris organizuoja dainavimo meistriškumo bei šokio pamokas vaikams, jaunimui ir suaugusiems, muzikinius renginius ir kt. [14]

Muzikinių TV laidų vertinimo komisijų pirmininkas bei žiuri narys.

Politinė veikla

Keletą metų buvo Tėvynės liaudies partijos nariu, 2001 m. pasitraukė iš politikos. 2010 m. V. Juozapaitis tapo Žmogaus teisių stebėjimo instituto geros valios ambasadoriumi. [15] Nuo 2012 m. Seimo narys nuo partijos Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai. [16]

Vaidmenys

Lietuvos kompozitoriai specialiai solistui yra parašę vaidmenis: grafo Šemetos (Broniaus Kutavičiaus operoje „Lokys“), Karaliaus Mindaugo (Broniaus Kutavičiaus operoje „Ugnis ir tikėjimas“), Žygimanto Augusto (Giedriaus Kuprevičiaus operoje „Karalienė Bona“) ir Žilvino (Audronės Žigaitytės operoje „Žilvinas ir Eglė“). [17]

Žymiausi vaidmenys
Baritono partijos oratoriniuose veikaluose

Diskografija

Plačiau žiūrėti straipsnyje: Vytauto Juozapaičio diskografija

2009/2010 metais jo įdainuotas kūrinys „Kareivėlis“ tapo radijo stoties „Žinių radijas“ himnu, skambančiu kiekvieno ryto 6 valandą.

Įvertinimas

 • Tarptautinio Luciano Pavarotti vokalistų konkurso (kurio pagrindinis vertintojas buvo L. Pavarotti) diplomantas.
 • 1980 m. – „Dainų dainelės“ laureatas
 • 1992 m. – I–ojo Lietuvos vokalistų konkurso laureatas
 • 1992 m. – Tarptautinio Luciano Pavarotti vokalistų konkurso diplomantas (JAV)
 • 1999 m. – Lietuvos teatro sąjungos prizo „Kristoforas“ laureatas
 • 2002 m. – „Operos švyturių“ apdovanojimo „Metų operos solistas“ laureatas
 • 2003 m. – Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžius
 • 2003 m. – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija
 • 2003 m. – Metų operos solisto „Publikos simpatijų“ apdovanojimo laureatas
 • 2004 m. – Metų operos solisto „Publikos simpatijų” apdovanojimo laureatas
 • 2004 m. – Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinio disko“ prizo laureatas
 • 2004 m. – Lietuvos operos bičiulių draugijos „Kipro“ apdovanojimo laureatas
 • 2006 m. – „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimo laureatas
 • 2006 m. – „Operos švyturių“ apdovanojimo „Metų operos solistas“ laureatas
 • 2007 m. – LNK muzikinio šou „Kelias į žvaigždes. Mokytojų turnyras“ vicečempionas
 • 2007 m. – Radviliškio miesto Garbės pilietis
 • 2007 m. – Dienraščio „Respublika“ priedo „Brigita“ konkurso „Gražus vyras“ nugalėtojas
 • 2009 m. – „Operos švyturių“ apdovanojimo „Metų operos solistas“ laureatas už Žermono (operoje „Traviata“) ir Arnoldo (operoje „Lietuviai“) vaidmenis. [20]

Šeima

Gimė pedagogų – rusų kalbos mokytojos ir matematikos mokytojo – šeimoje, [21] senelis iš mamos pusės – italas. Vedė 1988 m., [22] žmona Eglė Juozapaitienė, dainininkė (sopranas), moterų vokalinio ansamblio „Eglė“ vadovė, Vilniaus kolegijos Menų fakulteto pedagogė. Dukros Vaiva, Vaida, Ieva.

Šaltiniai

 1. www.knygunamai.lt Vytautas Juozapaitis: esu muzikuojantis filosofas megėjas
 2. www.anglija.com V. Juozapaitis nežino, ką reiškia miegoti ant laurų
 3. www.jennykellyproductions.com Don Giovanni reviews
 4. www.balsas.lt „Don Žuanas“ su Vytautas Juozapaičiu – priešpaskutinį kartą teatre
 5. www.respublika.lt Dėl ko nerimauja V.Juozapaitis?
 6. www.muzikosbarai.lt Vytautas Juozapaitis grįžo iš Kinijos
 7. www.culture.lt Filmas - opera „Rigoletas“
 8. www.musicperformers.lt Lietuvos muzikos atlikėjų informacijos centras. Vytauto Juozapaičio biografija
 9. www.diena.lt Lietuvos operos ambasadorius Šveicarijoje
 10. www.bernardinai.lt V. Juozapaitis: kelionių maršrutai
 11. www.trimitas.lt Vytauto ir Eglės Juozapaičių bei „Trimito“ koncertinis turas sumušė lankomumo rekordus
 12. www.bernardinai.lt V. Juozapaitis apie laidą „Tegyvuoja klasika!“
 13. www.vtv.lt V. Juozapaitis - apie komisijos pirmininko darbą „Žvaigždžių duetuose“
 14. www.zebra.lt E.ir V. Juozapaičiai neišskiriami nei namie, nei darbe
 15. sc.bns.lt Paskelbtas naujasis geros valios žmogaus teisių ambasadorius
 16. Vytautas Juozapaitis. 2012 m. spalio 14 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai
 17. www.balsas.lt Vytautas Juozapaitis - trylika kartų Don Žuanas JAV
 18. www.ct.svs.lt V. Juozapaičio kūrybinė viešnagė JAV: recenzijos apie vaidmenį „Don Žuanas“
 19. www.klaipeda.diena.lt Apie operą „Rigoletas“
 20. www.zebra.lt Operos švyturys V. Juozapaitis: visada buvau vertinamas
 21. www.alfa.lt. Juozapaičių "mafija" plečiasi
 22. www.kamane.lt V. Juozapaičio interviu: be šeimos visi pasiekimai, titulai, sėkmės prarastų savo prasmę

Straipsnis 2015-03-30

Nuorodos

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 107% (+25625-96=25529 wiki spaudos ženklai).
 • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 3% (+777-1146=-369 wiki spaudos ženklai).
 • Rimantas Lazdynas – redaktorius – 1% (+182-1465=-1283 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti